V Česku je momentálně 100 tisíc nakažených koronavirem. Počet hospitalizovaných dál stoupá

S koronavirovou nákazou se v Česku aktuálně potýká více než 100 tisíc lidí. V neděli přibylo zatím 2661 případů, asi o 1600 méně než ve stejnou dobu v sobotu. Počet úmrtí se od ranních údajů zvýšil o 50 na celkových 1402 zemřelých. Více než polovina úmrtí připadá na říjen. Hospitalizovaných bylo v sobotu podle dat ministerstva zdravotnictví 3519 pacientů, o 104 více než pátek.

Praha (Aktualizováno: 22:59 18. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidem bude odebrána krev. Výsledek rychlotestu, který určuje přítomnost protilátek proti koronaviru, se dozví asi do půl hodiny. Pokud by byl test pozitivní, tak musí podstoupit ještě klasický test prováděný z výtěru z nosohltanu. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Od začátku března, kdy se v zemi objevily první případy covidu-19, se koronavirem nakazilo už přes 171 tisíc lidí, necelých 70 tisíc se z nemoci vyléčilo. Jen v říjnu potvrdily laboratoře přes 100 tisíc pozitivních testů.

Vše, co víme o koronaviru: nemění své chování, vytváří mikrosraženiny a chlad mu svědčí

Číst článek

V polovině tohoto týdne se denní přírůstky poprvé dostaly přes 9000, v pátek pak přes 11 tisíc. Ve středu laboratoře odhalily 9544 případů, ve čtvrtek 9720 a v pátek 11 105.

V sobotu laboratoře provedly 28 834 testů, zhruba o 10 tisíc méně než v rekordní pátek. Je už pravidlem, že se o víkendu méně testuje.

Nakažených mezi testovanými bylo v sobotu 30,21 procenta. Jde o druhý nejvyšší podíl od začátku epidemie. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) se Česko potřebuje dostat na podíl pod deset procent.

Článek pokračuje pod online reportáží. 

Většina nakažených má mírný průběh nemoci, počet hospitalizovaných ale roste. Na konci září vyžadovalo nemocniční péči lehce přes 1000 lidí, jejich počet se tak více než ztrojnásobil. Z hospitalizovaných bylo v sobotu ve vážném stavu 587 lidí, o devět méně než v pátek. Proti září se jejich počet také ztrojnásobil.

Nejrychleji se nyní nemoc šíří na Zlínsku, kde bylo za posledních sedm dní zaznamenáno téměř 787 nově nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Následuje okres Plzeň-sever se 754 nakaženými, Příbramsko s 751 a Uherskohradišťsko se 745 nakaženými na 100 tisíc obyvatel za poslední týden. Nejnižší má tento údaj Chebsko, kde dosahuje počtu 227.

První případ koronaviru ve vládě. Pozitivní test na covid-19 měl ministr zemědělství Toman

Číst článek

V celém Česku kvůli nepříznivému vývoji koronavirové epidemie platí od středy zpřísněná protiepidemická opatření. Všechny školy od základních po vysoké přešly na distanční výuku kromě tříd pro děti se speciálními potřebami. Uzavřeny jsou restaurace, bary, kluby, zakázány jsou kulturní i sportovní akce. Shromažďovat se lidé mohou maximálně po šesti.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli ve svém projevu na sociálních sítích požádal občany, aby vládní opatření proti šíření nemoci covid-19 dodržovali. Situace je podle něj vážná a klíčový bude příští týden. Pravděpodobně ve středu se podle něj rozhodne, zda vládní opatření přijatá minulé pondělí fungují, nebo zda bude nutné přistoupit k dalším.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme