Posuzujte vstřícně návrhy na odklad, doporučuje exekutorům jejich komora

Exekutorská komora v úterý doporučila soudním exekutorům, aby se v maximální míře snažili vyhovět žadatelům o splátkový kalendář a postupovali co nejvstřícněji při posuzování návrhů na odklad exekučního řízení. Navrhla v současné složité situaci dočasné odložení vyklizení prostor k bydlení, zastavení vymáhání příslušenství po určitou dobu nebo snížení DPH. Zároveň ale varuje před zavalením soudů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze, exekuce

Ilustrační foto | Foto: KAREL KOPÁČ / CNC | Zdroj: CNC / Profimedia

Exekutorská komora také apelovala na zodpovědnost dlužníků, kteří v případě zájmu musí individuálně podat návrh a řádně doložit důvody žádosti o odklad exekuce.

Než si vezmete jakýkoli úvěr, hodně přemýšlejte. Nouzový stav neskončí za pár dní, varuje analytik

Číst článek

Soudní exekutor může odložit exekuci, jestliže se dlužník bez své viny ocitl přechodně v takovém postavení, že by neprodlený výkon exekuce mohl mít pro něho nepříznivé následky, ale zároveň by oprávněný nebyl odkladem exekuce vážně poškozen.

„Při vědomí vážnosti situace mnoha dlužníků musíme vést v patrnosti, že spousta věřitelů a věřitelek právě teď zoufale čeká na vymožené peníze, které se pro ně mnohdy v exekucích měsíčně vymáhají a vyplácejí. Jako příklad mohu uvést matky samoživitelky nebo řemeslníky, kteří nedostali zaplaceno za odvedenou práci,“ uvedl prezident komory Vladimír Plášil.

Počet fyzických osob evidovaných v Centrální evidenci exekucí klesl loni o 38 284 na 783 053. Proti těmto osobám je vedeno celkem 4 476 069 exekucí. V průměru je tedy na jednu fyzickou osobu vedeno 5,72 exekučního řízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme