Ohnisko s podezřením na indickou mutaci na Českolipsku se uklidnilo, říká hygienička Svrčinová

Situace v ohnisku nákazy koronavirem na Českolipsku s podezřením na indickou mutaci se podle pověřené hlavní hygieničky Pavly Svrčinové uklidnila. Za poslední týden nejsou nové případy, řekla po jednání vlády.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní hygienička. Pavla Svrčinová. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Krajská hygienická stanice Libereckého kraje prošetřila všechny kontakty, které tam byly, zpětně nechali udělat sekvenaci u těch vzorků, které byly pozitivní předtím,‘ uvedla.

Konvalinka: Uvnitř bych roušky ještě neodkládal. Rozhodně bych se raději očkoval, než promořoval

Číst článek

V polovině května se nákaza začala šířit ze dvou ohnisek navázaných na obec Polevsko u Nového Boru. Ve školce a jedné firmě je tam 78 nakažených. O jaký typ mutace jde, hygienici zatím jistě nevědí, ale je podezření na nakažlivější indickou. Dva nemocní s podezřením na tuto mutaci ale nemají vazbu na obě ohniska, jen se pohybovali v regionu.

Vzorky na podrobnou analýzu, sekvenaci, odeslali hygienici do národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu a spolupracující laboratoře v Drážďanech. Výsledky by měli mít příští týden, přijatá opatření ale počítají s tím, že jde o mutaci.

Zrušené byly akce pro větší účast lidí. Například dnešní Noc kostelů v Křišťálovém chrámu v Kunraticích u Cvikova nebo sobotní jízdy historických vlaků mezi Českou Lípou a Děčínem. Důslednější jsou i kontroly policie a hygieny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme