Potrvá déle než měsíc, než karanténa zafunguje, odhaduje expert na infekční choroby

Jestliže se virus nepřenese na dalšího člověka, tak infekce vymizí, přesvědčuje expert na infekční choroby a šéf AIDS centra nemocnice Na Bulovce Ladislav Machala, podle kterého je nyní nutná stoprocentní zodpovědnost těch, kteří se karantény proti šíření nemoci COVID-19 účastní. Co všechno by veřejnost měla vědět o viru, se kterým bojujeme?

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ladislav Machala na snímku z roku 2016

Ladislav Machala na snímku z roku 2016 | Foto: Jana Přinosilová | Zdroj: Český rozhlas

„Množí se zprávy o různých možnostech experimentální léčby, které vypadají velmi zajímavě,“ říká Machala, který tak poukazuje na možnost použití transplantace některých typů kmenových buněk, které zasahují do těžkého zánětu plic u pacientů s těžkým průběhem koronaviru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Terénní lékaři by měli být zásobeni ochrannými pomůckami, tam vidím hlavní nedostatek, upozorňuje Ladislav Machala z Kliniky infekčních nemocí nemocnice Na Bulovce

Mluví se podle něj také o japonském léku na chřipku, který by u pacientů, kteří nejsou v té nejtěžší formě, mohl fungovat.

„Tento lék je povolen v Japonsku, ale na rozdíl u Remdesiviru je už povolený a celá záležitost s uvedením léku do praxe v České republice by byla podstatně jednodušší,“ konstatuje.

Stoprocentní zodpovědnost

Machala odhaduje, že bude trvat déle než jeden měsíc, než karanténní opatření zafunguje. „Karanténa vyžaduje zodpovědnost těch, kteří se jí zúčastní,“ podotýká s tím, že například v supermarketu viděl, že řada lidí sice nosila roušky, nos ale neměli zakrytý.

„Chtělo by to stoprocentní zodpovědnost každého, kdo v té lodi jede s námi se všemi,“ zdůrazňuje a zároveň míní, že v Česku se podařilo razantní karanténní opatření zavést tak, aby nedošlo k explozivnímu šíření epidemie.

Ochranné prostředky pro zdravotníky

Důležité je také vybavit ochrannými prostředky především zdravotníky. „Terénní lékaři by měli být zásobeni ochrannými pomůckami. Řada praktických lékařů mi sdělovala, že jich mají kritický nedostatek. A pak je od nich heroické, že přesto ordinují,“ říká.  

Zmiňuje také terénní lékaře, jejichž úlohou je starat se mimo jiné o pacienty s akutní respirační infekcí, i když to třeba není nemoc COVID-19. „Každá ordinace takového lékaře by měla být zásobena dostatečným množstvím ochranných pomůcek“ dodává.

Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme