Ministerstvo upravilo pravidla: pacienti bez příznaků koronaviru se na konci karantény nebudou testovat

Ministerstvo zdravotnictví v pátek upravilo pravidla pro karanténu během onemocnění covid-19. Pacienti, u kterých jsou pozitivní testy na koronavirus, ale nemají příznaky, budou po 14 dnech v izolaci považování za neinfekční. A to i bez provedení dalšího testu. „V rozhodování o infekčnosti pacienta je klíčový časový faktor,“ uvedl profesor epidemiologie a člen Klinické skupiny Roman Chlíbek.

Praha (Aktualizováno: 13:28 10. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpříznakoví pacienti se nově nebudou muset na konci karantény testovat. Ilustrační foto | Foto: David W. Cerny | Zdroj: Reuters

Pravidla pro ukončení karantény ministerstvo změnilo nejen pro bezpříznakově nakažené, ale i pro ty, kteří nemají závažný průběh nemoci, upozornil jako první server iDnes.cz.

Nováčkům na trhu s respirátory schází razítko ke státním zakázkám. Jediný český certifikátor nestíhá

Číst článek

Aby mohl takový pacient ukončit po dvou týdnech karanténu bez dalšího testování, musí být minimálně čtyři dny bez příznaků.

Ministerstvo na webu uvedlo, že ke změně došlo na základě doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) a vlastních poznatků z Česka.

„Virus je životaschopný po dobu 8 až 10 dnů na sliznicích u většiny pacientů,“ přiblížil epidemiolog Chlíbek.

„Pacienti s opakovaně prokazovanou pozitivitou jsou sice laboratorně pozitivní, ale jedná se o záchyt mrtvého viru a pacient není infekční pro své okolí a nemusí být izolován po celou dobu, kdy je pozitivní,“ dodal.

Změn se dočkalo i testování těch, kteří přišli s nemocným do kontaktu. Těm lékaři odeberou testy mezi prvním až pátým dnem od styku s nakaženým. Pokud je test negativní, další test se provede za dalších 14 dní. V případě, že je pozitivní, následuje minimálně 14denní karanténa.

Podle aktuálních dat ministerstva přibylo ve čtvrtek v Česku 105 nakažených, jejich počet tak od začátku epidemie celkově vzrostl na 12 919. Dosud se vyléčilo 8128 pacientů, 352 lidí zemřelo. Ve většině okresů v Česku se nově nakažení neobjevují, ohniska nemoci zůstávají v Moravskoslezském kraji a na Kutnohorsku.

Nová pravidla karantény

  • Pacienti s déletrvající pozitivitou - lékaři provedou kultivaci viru a v případě negativního výsledku a absence klinických příznaků onemocnění bude pacient pro další postup považován za neinfekčního.
  • Pacient pozitivní a bez klinických známek onemocnění - má nařízenou 14denní izolaci od prvního pozitivního PCR testu, a nově lze tuto izolaci ukončit bez provedení PCR testu.
  • Pacient pozitivní a bez klinicky závažného průběhu - má nařízenou 14denní izolaci od prvního pozitivního testu. Nově lze tuto izolaci ukončit po uplynutí minimálně 14 dnů, z toho musí být minimálně čtyři dny bez klinických příznaků onemocnění covid-19.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

vtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme