Ministr zdravotnictví Vojtěch: Není třeba rozšiřovat opatření, která již Česko kvůli koronaviru zavedlo

Česká republika nebude přistupovat k žádným karanténním opatřením kvůli prvním třem lidem, kteří se nakazili novým typem koronaviru. V neděli to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Jde o individuální případy, které se nakazily v zahraničí. V Česku se virus zatím „komunitně nešíří“, uvedl Vojtěch. Všichni tři nakažení přicestovali ze severní Itálie.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (u řečnického pultu) na tiskové konferenci po jednání Ústřední epidemiologické komise kvůli koronaviru. Na snímku vpravo je hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová, třetí zprava je náměstek pro zdravotní péči Roman Prymula, čtvrtá zprava je primářka kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí pražské Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci po jednání Ústřední epidemiologické komise kvůli koronaviru | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Ke karanténním opatřením by stát podle ministra přistoupil v případě, že by se virus začal po ČR šířit a infikovali se další lidé v řádu desítek či stovek.

„Tyto tři případy jsou cestovatelské anamnézy,“ prohlásil ministr. Není proto potřeba rozšiřovat opatření, která již ČR v boji s nákazou zavedla. „Ta doporučení jsou stále stejná,“ uvedl Vojtěch.

Bohužel musím potvrdit první 3 případy nákazy koronavirem v ČR. Situace v Evropě to již určitou dobu naznačovala, byli jsme na tento moment připraveni. Dva pacienti jsou v karanténě v @Fakultní nemocnice Bulovka, třetí pacient je v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.➡️ 1url.cz/UzJcX

17:49 – 01. 03. 2020

19 69

Zopakoval, že důrazně doporučuje všem, kteří nemusí cestovat do rizikových lokalit, aby tak nečinili. Tři zaznamenané případy podle něj nemají těžký průběh onemocnění, u některých rizikových skupin však nemoc může být závažnější.

Testy na koronavirus byly v neděli pozitivní ve třech ze 13 případů. Výsledky přezkoumá laboratoř v Berlíně.

Koronavirem, který se od prosince šíří z Číny, se ve světě dosud infikovalo přes 87 500 lidí a vyžádal si bezmála tři tisíce obětí. Drtivá většina případů se týká pevninské Číny, v Evropě je nejvíc zasažena Itálie. O nových případech informovaly v neděli i okolní země. V Německu se počet infikovaných oproti sobotě takřka zdvojnásobil na 117 případů. Rakousko ohlásilo čtyři nově nakažené a celkově 14 případů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme