Do Karlovarského kraje dorazily vakcíny z Německa. Další poslalo i Česko

Do Karlovarského kraje extrémně postiženého covidem-19 dorazilo 15 tisíc dávek vakcíny, které dostal od německých zemí darem. Český stát přidal 1800 dávek ze svých zdrojů. Vakcíny si rozdělí všechny tři okresy Karlovarského kraje rovnoměrně, řekla v úterý mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Karlovy Vary/Berlín (Aktualizováno: 12:23 2. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Karlovarského kraje dorazily vakcíny AstraZeneca z Německa (ilustrační foto) | Foto: Pascal Rossignol | Zdroj: Reuters

„Celkem 5600 dávek vakcíny firmy AstraZeneca vyložila distribuční společnost v Nemocnici Karlovy Vary, nyní míří i do sokolovské a chebské nemocnice stejná výše dodávky,“ uvedla mluvčí.

‚Další fatální chyba, pomůže jen tvrdý lockdown.‘ Experti kritizují opatření, navrhují zavřít podniky

Číst článek

Do sokolovské nemocnice dorazila vakcína v úterý dopoledne. Nemocnice ji chce využít na vakcinaci pedagogů, přičemž první zájemce začne očkovat v úterý odpoledne. Podle lékařského ředitele Andreje Farkaše zvládnou zdravotníci za den aplikovat dávku 250 učitelům. K tomu ještě budou očkovat seniory nad 70 let, v počtu 150 lidí za den.

Vyšší počet lidí ale kapacita vakcinačního místa nezvládne, od půlky března by se proto mělo přesunout do prostoru sokolovského kláštera. Vznikne tam další velkokapacitní očkovací místo v kraji, jaké funguje už v Karlových Varech, další se plánuje v Chebu. Vybavení včetně zdravotníků a vakcín zajistí sokolovská nemocnice.

Vakcíny darem

Mimořádnou pomoc poskytly Karlovarskému kraji jako dar spolkové země Durynsko, Sasko a Bavorsko. Se Saskem a Bavorskem kraj, který se od počátku roku potýká s vysokými přírůstky nakažených i pacientů v těžkém stavu, bezprostředně sousedí. Durynsko leží také jen nedaleko severních hranic Karlovarského kraje. Jsou to tak tři nejbližší spolkové státy.

Česko má za pondělí 12 150 nově nakažených. Těžce nemocných je rekordních 1568 lidí

Číst článek

Podle předběžných odhadů by se dávky mohly spotřebovat do dvou týdnů. Zapojit by se mohla nejen dosavadní očkovací místa, ale i praktičtí lékaři, kteří projevili zájem o očkování pacientů, jež mají registrované.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví bylo dosud v Karlovarském kraji použito 15 992 dávek vakcíny proti covid-19. Kraj má téměř 300 tisíc obyvatel. Rychlejšímu očkování zatím bránil hlavně nedostatek vakcín. Úterní dodávka z Německa by tak mohla výrazně pomoci. Od pondělí začalo fungovat i první velkokapacitní testovací centrum v Karlovarském KV Areně.

Pokud by využilo kapacitu naplno, mohlo by očkovat i 1000 lidí denně. Podobná centra by měla vzniknout i v Sokolově a Chebu. Záleží ale na dostatku vakcín.

Podle hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka (za STAN) dodávka vakcín umožní proočkovat více obyvatel a sníží i riziko přenosu nákazy v pohraničí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme