‚Slibná varianta.‘ Ministerstvo doporučí použití léků na léčbu covidu, včetně bamlanivimabu

Ministerstvo zdravotnictví doporučí používání léků na covid-19 na bázi takzvaných monoklonálních protilátek. Informovalo o tom v pondělí v tiskové zprávě. Jde o látky kasirivimab a imdevimab od firmy Regeneron a bamlanivimab od firmy Eli Lilly. Vhodné jsou pro lidi s vysokým rizikem těžkého průběhu onemocnění covid-19.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lék bamlanivimab proti covidu na bázi protilátek od firmy Eli Lilly | Foto: Imago Images | Zdroj: Reuters

„Z diskuse klinické skupiny vyplynulo, že tyto léky představují velmi slibnou variantu pro léčení těchto pacientů, což potvrzují také zkušenosti ze zahraničí. Zahájili jsme proto kroky, které je umožní používat, přestože se jedná o dosud neregistrované léčivé přípravky,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Česko má za neděli 2415 případů covidu, PES je na 71 bodech. Reprodukční číslo zůstává nad jedna

Číst článek

Použití zatím neregistrovaných léků v Česku umožňuje zákon o léčivech po vyžádání stanoviska Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Podle zákona pak výrobci ani zdravotníci nenesou odpovědnost za případné důsledky jeho použití.

„Léčivé látky kasirivimab/imdevimab a bamlanivimab by se následně používaly v léčbě pacientů s onemocněním covid-19, u kterých je vysoké riziko těžkého průběhu onemocnění. Jedná se například o pacienty po transplantacích,“ dodal Blatný.

Konkrétně mají cílové skupiny vymezit odborné společnosti. Největší účinnost léku je podle odborníků krátce po nakažení novým typem koronaviru.

Bez centrálního nákupu

Monoklonální protilátka je podle informací na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv typ proteinu, který byl navržen tak, aby rozpoznával antigen viru a dokázal se na něj navázat.

„Když se protilátka naváže na S-protein, virus není schopen vstoupit do lidských buněk,“ napsal ústav. Různé látky se vážou na různé části tohoto proteinu viru a jejich použití v kombinaci může mít větší účinek než samostatně.

Náměstci dostali za podzimní boj s covidem i čtvrt milionu. Lékaři a zdravotníci z první linie zatím nic

Číst článek

Výrobci by podle ministerstva mohli dodávat léky přímo do nemocnic, nepředpokládá se jejich centrální nákup, jako tomu bylo například v případě léku remdesivir. Také ten ministerstvo povolilo používat v březnu loňského roku ještě před schválením. Podobně postupoval úřad i u dalších léků, které měly pomoci s léčbou covidu.

Na začátku února začala lék od americké firmy Regeneron posuzovat i Evropská léková agentura. Premiér Andrej Babiš (ANO) na konci ledna uvedl, že Česko má o přípravek zájem. Jako první v Evropské unii ho chce na léčbu covidu-19 nasadit Německo.

Při své páteční návštěvě Maďarska Babiš jednal i o tamních zkušenostech s druhým lékem od firmy Eli Lilly. Česko by mělo prvních 500 dávek obdržet v únoru.

Experimentální léčbu přípravkem od firmy Regeneron loni na podzim podstoupil i tehdejší americký prezident Donald Trump.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme