V domově pro seniory u Havlíčkova Brodu je 26 nakažených nemocí COVID-19. Většinou jde o klienty

V domově důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu se podle hygieniků potvrdila nákaza koronavirem u 26 lidí, dvaceti klientů domova a šesti jeho zaměstnanců. K 12 případům zjištěným do sobotního rána přibylo na základě dalších testů 14 osob s potvrzenou nákazou. Potvrdila to ředitelka protiepidemického odboru krajské hygieny Alena Dvořáková.

Havlíčkův Brod (Aktualizováno: 19:55 28. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senioři jsou při nákaze nemocí COVID-19 nejrizikovější skupinou. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V domově bylo v sobotu ráno 22 klientů. Zařízení je v karanténě. Hygienici se teď budou s ředitelkou domlouvat na jeho dalším chodu.

V Česku zemřeli další dva lidé nakažení koronavirem, celkem jich je jedenáct

Číst článek

Vedení domova v sobotní tiskové zprávě informovalo o tom, že u většiny pozitivních seniorů bylo zatím onemocnění doprovázené celkem mírnými příznaky, s výjimkou dvou klientek, u nichž se chystala hospitalizace. V sobotu ráno záchranáři podle zprávy odebrali k testování vzorky zbývajících obyvatel domova a 22 zaměstnanců.

Mimořádná hygienická opatření podle zprávy domov přijal počátkem měsíce a zpřísňoval je. Způsob zavlečení nákazy je nejasný. „Není vyloučeno, že příčinou může být kontakt s rodinnými příslušníky nebo návštěvami v období před úplným zákazem návštěv. Inkubační doba a aktuální průběh nemoci by tomu nasvědčovaly,“ stojí ve zprávě.

V Břevnici je zařízení se zvláštním režimem, stará se o lidi s demencemi. Je součástí havlíčkobrodského domova pro seniory, který je spravovaný krajem. Budova stojí samostatně u vsi. Ředitelka domova Hana Hlaváčková ČTK dopoledne řekla, že ochranných pomůcek má domov poměrně dost. „Nemáme respirátory trojky, ale jednáme s krajem o jejich zajištění,“ uvedla.

Nějaké respirátory nejvyšší třídy FFP3 by podle předpokladu náměstka hejtmana Vladimíra Novotného (ČSSD) mohlo zařízení dostat během víkendu. Uvedl, že kraj je s ředitelkou domova v kontaktu a ochranné prostředky, například respirátory a obleky, jí poskytl. „Nemocnice je také připravená na případné přijetí pacientů s respiračními problémy,“ řekl Novotný.

Na Vysočině byla podle krajské hygienické stanice zatím nákaza COVID-19 potvrzená u 91 lidí. Nejvíc případů, 50, je Havlíčkobrodsku. V jiných sociálních zařízeních v kraji zatím podle hygieniků nebylo šíření nákazy zjištěné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme