Nárůst nakažených je enormní, prohlásil Prymula. Babiš nevyloučil lockdown a shání operátory

Nárůst počtu nakažených je podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) enormní a jasně dokládá exponenciální charakter současného vývoje epidemie covidu-19 v Česku. Reprodukční číslo ukazující, kolik lidí jeden infikovaný nakazí, se zvýšilo na 1,4, což indikuje nutnost zpřísnění opatření, řekl v sobotu ministr České televizi bez dalších podrobností. Premiér Andrej Babiš (ANO) znovu nevyloučil lockdown.

Praha (Aktualizováno: 5:50 11. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za pátek laboratoře v Česku prokázaly nákazu u rekordních 8618 lidí. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vláda oznámila tento týden omezení zejména volnočasových aktivit i školní výuky, část platí od pátku, další opatření mají fungovat od pondělí. Prymula a premiér Andrej Babiš (ANO) už dříve nevyloučili, že pokud se situace nezlepší, bude třeba celoplošná uzávěra života v zemi.

Call centra

Babiš o lockdownu znovu mluvil v sobotu. Novinářům při tiskové konferenci v průhonické tělocvičně řekl, že jakékoli rozhodnutí bude na expertní skupině epidemiologů a on ho bude akceptovat. Definitivně by mohlo padnout příští týden, nejspíš už na jeho počátku.

Výzva premiéra Babiše slovo od slova: Choďte na testy, situace je vážná. Je to znovu tady, masivně

Číst článek

Stát podle Babiše nyní nutně potřebuje až 500 lidí, kteří mají zkušenosti s prací v call centrech, aby pomáhali s dohledáváním kontaktů nakažených. Vyzval proto firmy s proškolenými operátory, aby se úřadům přihlásily. „Potřebujeme profesionály. I když proškolíme lidi, kteří se nám přihlásí, tak to není ono. A nemáme čas,“ uvedl.

Občany premiér vyzval, aby řádně nosili roušky i na nose a také, aby neodkládali svůj termín testu na covid-19. Podle Babiše řada lidí nedorazí ani na termín, na který jsou objednaní. „K pátku evidujeme 37 440 žádanek na test covid-19 a bohužel lidi nechodí na odběrná místa. Chci všechny vyzvat, i když je nepřízeň počasí, abyste přišli.“

Rekordní víkendový den

V sobotu přibylo v České republice 4635 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to sice o skoro čtyři tisíce nakažených méně než v rekordní pátek, jde ale nejvyšší nárůst o víkendovém dni, kdy se méně testuje, a celkově pátý nejvyšší počet za jediný den od začátku epidemie.

V nemocnicích bylo 2085 pacientů s covidem, z toho 408 ve vážném stavu. V sobotu zemřelo v souvislosti s koronavirem dalších 22 lidí, celkový počet úmrtí se tak zvýšil na 948.

Hamáček: Růst je alarmující

Vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) v sobotu sdělil, že považuje růst počtu nakažených v posledních hodinách za alarmující. Štáb pracuje na vytváření záložních lůžkových kapacit.

Je podle něj otázkou, zda za současného stavu přijatá i připravovaná opatření stačí, nebo nastal čas pro radikální omezení po vzoru Izraele, který před třemi týdny vyhlásil takzvaný lockdown.

Od začátku března se covid v Česku potvrdil u skoro 110 tisíc lidí, aktuálně je nakažených přes 55 tisíc. I když u většiny pozitivně testovaných má covid-19 lehký průběh, jsou obavy o to, jak rostoucí počet nakažených v nemocnicích a pacientů ve vážném stavu zvládne zdravotnický systém, ať už jde o přístroje, nebo personál.

kro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme