O 440 případů méně než před týdnem. Testy v pátek potvrdily v Česku 2161 nově nakažených

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, snižuje se počet nových případů i hospitalizovaných. V pátek přibylo v Česku 2161 potvrzených případů nemoci covid-19, to je nejméně v pracovní den od konce září. Oproti stejnému dni předchozího týdne byl nárůst nižší o 440 případů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Ukončené očkování má přes milion lidí.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 12:02 1. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kdyby se koronavirus nešířil ve městech, pandemie by asi skončila (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na 100 000 obyvatel v Česku nyní připadá 139 nových případů covidu za sedm dní, o čtyři méně než předchozí den. Právě tento ukazatel je nyní pro vládu rozhodující při uvolňování protiepidemických restrikcí.

Situace v jednotlivých okresech i krajích se ale značně liší. Na Zlínsku, kde se infekce šíří nejvýrazněji, přibylo za poslední týden 243 nových případů v přepočtu na 100 000 obyvatel. Naopak na Chebsku je to jen zhruba 13 nově nakažených na 100 000 lidí za sedm dní.

Prouza: Logika rozvolňování byla jasná. Teď to vláda postavila na hlavu, obchody jsou na druhé koleji

Číst článek

Mezi kraji je situace nejpříznivější v Karlovarském, Královéhradeckém a Plzeňském, kde se počet nových případů za sedm dní drží pod stovkou. V Praze, Pardubickém a Libereckém kraji se pohybuje kolem 110, ve Středočeském je 120. Nejhůře je na tom v přepočtu Zlínský kraj s 210 případy, i tam se ale situace oproti předchozímu dni zlepšila.

Klíčový pro další vývoj i je počet hospitalizovaných, zejména na jednotkách intenzivní péče - v obou případech je jich nyní nejméně od první poloviny loňského října. V pátek bylo v nemocnicích 2676 pacientů s covidem, v těžkém stavu bylo ke konci dubna 527 z nich.

Postupně se uvolňují i lůžka určená pro pacienty s těžkým průběhem a většina nemocnic se zvolna vrací i k neakutním operacím a dosud odkládané péči.

Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný člověk, kleslo v pátek z 0,87 na téměř 0,85. Pod zlomovou hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie, se drží sedmnáctý den v řadě.

Článek pokračuje pod online reportáží:

Od začátku epidemie loni v březnu testy potvrdily covid u více než 1,6 milionu lidí v Česku, z toho 95 procent se mezitím uzdravilo a 29 316 lidí s prokázanou nákazou zemřelo. V dubnu podle dosavadních údajů přibylo do statistik bezmála 2500 úmrtí, to je méně než polovina oproti předchozímu měsíci.

Letošní březen s víc než 5700 zemřelými se stal nejtragičtějším měsícem za dobu trvání epidemie. V posledních dnech bývá obětí kolem padesáti za den, v dobách vrcholící epidemie umíraly i přes dvě stovky nakažených denně.

131 tisíc testů

Laboratoře v Česku provedly v pátek asi 131 000 testů na covid, z toho přes 17 000 přesnějších PCR testů, zbytek antigenních. Podíl pozitivních u preventivních testů, které tvoří naprostou většinu z celkového počtu, byl podobně jako v předchozích dnech kolem 0,2 procenta.

U takzvané epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, byl podíl pozitivních stejně jako před týdnem mírně pod šesti procenty. U diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, podíl pozitivních v pátek v mezitýdenním srovnání trochu klesl na téměř 11 procent.

Epidemická situace v Česku se v posledních týdnech zlepšuje. Po tomto víkendu se otevřou některé služby, v některých regionech se plně otevřou mateřské školky a prezenční výuka začne v rotačním systémům žákům druhých stupňů základních škol, návštěvníky přivítají také galerie a muzea.

Ministerstvo i odborníci ale upozorňují na to, že i kvůli novým mutacím a stále vysokým denním přírůstkům nových případů je třeba s rozvolňováním postupovat nadále opatrně.

Návrat k běžnému životu má pomoci hlavně očkování, které začalo před čtyřmi měsíci. Ukončené očkování proti nemoci covid-19 má nyní v Česku víc než milion lidí, minimálně jednu dávku vakcíny dostalo přes dva miliony obyvatel. V pátek podali zdravotníci 65 331 dávek vakcín proti covidu-19, to asi o je o asi 11 000 méně než předchozí den a o zhruba 5000 víc než před týdnem.

Ve čtvrtek 29. dubna bylo očkováno dosud rekordní množství lidí, téměř 77 000. Vláda původně plánovala, že v těchto dnech naočkuje až 100.000 lidí denně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme