Vláda prodloužila kurzarbeit do konce května. V Česku je nyní 4383 lidí s koronavirem

  • Celkový počet potvrzených případů nemoci covid-19 v pondělí v Česku stoupl na 7431, aktuálně nemocných je podle údajů ministerstva zdravotnictví 4383.
  • Vláda na svém pondělním jednání prodloužila takzvaný kurzarbeit do konce května. Navrhla také možnost, aby podnikatelé odložili sociální odvody o tři měsíce až na červenec. Kabinet se dále rozhodl oddlužit šest velkých státních nemocnic v Praze a Brně.
  • Ve Spojených státech zemřelo za posledních 24 hodin 1330 lidí nakažených koronavirem, informovala o tom v pondělí agentura AFP s odvoláním na údaje americké Univerzity Johnse Hopkinse.

Sledovali jsme online Praha / Washington (Aktualizováno: 18:58 27. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otevírání obchodů

Vládní restrikce se přestaly vztahovat mimo jiné na provozovny s plochou do 2500 metrů čtverečních se samostatným vchodem. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V Česku dosud s nemocí covid-19 zemřelo 222 lidí. Od rána se počet obětí zvýšil o jednu. Uzdravilo se zatím 2826 nakažených. Aktuálně nemocných je 4383, v nemocnicích bylo 360 pacientů s covid-19.

Za neděli bylo provedeno 3358 testů na koronavirus, nejmíň od soboty 13. dubna. Testů bývá v pracovní dny přes sedm až osm tisíc, o víkendech klesne počet testovaných vzorků zhruba na polovinu.

Vláda na svém pondělním zasedání prodloužila takzvaný kurzarbeit do konce května. „Zaměstnavatelé, u kterých bude trvat překážka v práci z důvodu omezení či uzavření provozu, tak budou moci žádat o refundaci i za měsíc květen,“ oznámila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD.

Odbory a zaměstnavatelé požadují, aby nynější kurzarbeitový program Antivirus fungoval ještě aspoň několik měsíců. Odboráři navrhují, aby úřady firmám poskytovaly zálohu a neproplácely podporu až zpětně. Podle Svazu průmyslu a dopravy by na program Antivirus pak měl navázat ještě klasický kurzarbeit podle německého vzoru, který se využívá v krizi.

Zpráva pokračuje pod online reportáží.

Odklad sociálních odvodů

Firmy by si mohly případně odložit sociální odvody za období od května do července. Uhradit by je musely do 20. září, a to se sníženým penále. To by místo nynějších zhruba 4,5 procenta dlužné částky mohlo činit jedno procento. Návrh zákona by kabinet mohl schválit za týden v pondělí.

„Je to jednoduchá a administrativně nenáročná pomoc firmám, jak jim dopřát vzduchu a nechat hotovost,“ uvedla na tiskové konferenci vlády ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Sociální odvody zahrnují nemocenské a důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Zaměstnavatel odvádí z výdělku 24,8 procenta a zaměstnanec dalších 6,5 procenta. Odklad odvodů by se měl týkat zaměstnavatelů. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) jich na konci loňska evidovala 283 000, zaměstnanců pak 4,63 milionu.

Posilovny, knihovny i autoškoly. Podívejte se, které obchody a provozovny mohou od pondělí otevřít

Číst článek

Vláda dále v pondělí schválila oddlužení šesti velkých státních nemocnic v Praze a Brně. Původně ministerstvo zdravotnictví navrhovalo 7,7 miliardy korun, vláda podporu snížila na 6,5 miliardy Kč.

Oddlužení formou jednorázového příspěvku na provoz by se mělo podle návrhu týkat Všeobecné fakultní nemocnice, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Nemocnice na Bulovce, Thomayerovy nemocnice, Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a Fakultní nemocnice Brno. Nemocnice peníze použijí na úhradu závazků po splatnosti.

„Jsou to nemocnice, které čelily největšímu náporu v době pandemie,“ řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Zásah vlády je podle dokumentu, který vláda projednala, nezbytný pro další zajištění provozu v nezměněném rozsahu, ale především pro zajištění jejich náležitého rozvoje.

Otevřené obchody

V Česku se v pondělí mohly otevřít další obchody a služby. Vládní restrikce se přestaly vztahovat na provozovny s plochou do 2500 metrů čtverečních se samostatným vchodem a mimo obchodní centra. Obnovit provoz mohly také posilovny a fitness centra, knihovny a zoologické a botanické zahrady, ovšem zatím bez pavilonů. K práci se mohli vrátit rovněž učitelé autoškol.

Záchranné programy COVID pro podnikatele váznou. Tisíce žádostí o pomoc zůstávají zamítnuté

Číst článek

Lidé ale musejí počítat s některými hygienickými opatřeními kvůli omezení šíření nového typu koronaviru. Například v prodejnách oděvů si oblečení nebudou moci zkoušet. V posilovnách, tělocvičnách a fitness centrech se lidé nepřevléknou v šatnách ani neosprchují.

Automobilka Škoda Auto obnovila v pondělí v 6.00 ve všech třech svých českých závodech výrobu, kterou přerušila kvůli pandemii koronaviru ve středu 18. března večer. Znovuobnovení výroby doprovázejí desítky hygienických opatření.

Škoda Auto loni dodala do celého světa 1,24 milionu aut. Zaměstnává téměř 39 tisíc zaměstnanců, z toho v Česku téměř 34 tisíc lidí. Škoda Auto je v Česku stěžejní firmou, má subdodavatele z celé republiky. Podle Sdružení automobilového průmyslu představuje Škodovka pro mnoho českých dodavatelů pětinu až 30 procent jejich produkce, odstávka je tak značně zasáhla.

O polovinu méně testů

Minulou neděli laboratoře zjistily 92 případů nákazy, v pondělí 154 a v úterý 133. Od té doby se denní přírůstek onemocnění covid-19 drží pod stovkou.

Mezi kraji je nemoc nejvíce rozšířená v Praze. Hlavní město má zatím 1690 nakažených, což znamená 124 na 100 tisíc obyvatel. V přepočtu na obyvatele následuje nejmenší Karlovarský kraj s 350 případy, což vychází na víc než 118 infikovaných na 100 tisíc obyvatel.

V nejméně zasaženém Jihočeském kraji na 100 tisíc obyvatel vychází stále necelých 27 případů. S nemocí covid-19 zemřelo dosud 82 Pražanů, Moravskoslezský kraj eviduje 26 zemřelých. V přepočtu mrtvých na počet obyvatel má nejhorší bilanci Karlovarský kraj s 21 oběťmi.

Vláda kvůli příznivému epidemiologického vývoji urychlila harmonogram otevírání obchodů a služeb, v pondělí začíná další vlna rozvolňování dosavadních omezení a zákazů.

Podle zdravotnických statistiků a epidemiologů Česko šíření koronaviru zatím zvládlo, nyní se má zaměřit na kontrolovaný návrat k normálního životu a nastartování zdravotnictví.

Harmonogram uvolnění podnikatelských a dalších činností, vydaný 23. dubna | Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

ako, kro, jak, ada, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme