V Česku zemřelo v souvislosti s koronavirem 17 lidí, nakažených je evidováno 2896

  • V souvislosti s nemocí COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, zemřelo v Česku 17 lidí. Mezi oběťmi nákazy podle webu ministerstva zdravotnictví přibyl jeden člověk. Počet případů nákazy stoupl na 2896, testů bylo provedeno 43 498.
  • Americký prezident Donald Trump uvedl, že počet obětí koronaviru ve Spojených státech nejspíš dosáhne svého vrcholu za dva týdny. Trump zároveň oznámil, že doporučení ohledně omezení kontaktů s lidmi zůstanou v platnosti do konce dubna.
  • V pevninské Číně přibylo za neděli 31 známých případů nákazy koronavirem, zatímco zde nemoci COVID-19 podlehli další čtyři lidé. Všechna čtyři úmrtí byla hlášena z provincie Chu-pej. Všechny nové případy infekce se objevily v jiných částech země.

Praha (Aktualizováno: 17:41 30. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česko potvrdilo k pondělnímu datu 2837 případů nákazy koronavirem | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kabinet prodloužil omezení volného pohybu v Česku do 11. dubna. Krizový štáb povede Hamáček

Číst článek

Počet případů nákazy se za neděli zvýšil o 172, což je nejméně za šest dní. Za šest dní byl ale nejnižší i nedělní počet testů, bylo jich 2798. Nižší přírůstek nakažených byl podle webu naposledy v pondělí 23. března, kdy přibylo 126 případů. Testů bylo před týdnem v pondělí 2247, poté až do neděle každý den přes 2900.

Ministerstvo aktualizovalo také čísla o hospitalizacích nakažených lidí. V neděli bylo s nemocí COVID-19 v nemocnici 277 lidí, z nich 52 v těžkém stavu nebo s vysoce intenzivní péčí. Počet hospitalizovaných od pátku vzrostl o 50, lidí v těžkém stavu přibylo o sedm.

Text pokračuje pod online reportáží.

První tři případy onemocnění oznámilo Česko 1. března a počet pacientů vyléčených z nemoci COVID-19 se změnil naposledy minulý týden v pátek, kdy lékaři oznámili 11. případ.

Vrchol v USA

Americký prezident Donald Trump uvedl, že současné propočty naznačují, že počet obětí koronaviru ve Spojených státech dosáhne svého vrcholu přibližně za dva týdny. „Modely odhadují, že vrchol v míře úmrtí nás pravděpodobně zasáhne za dva týdny,“ řekl.

Spojené státy se potýkají s nedostatkem ochranných pomůcek. V New Yorku dojdou do týdne, říká starosta

Číst článek

Hlavní expert americké vlády na infekční onemocnění Anthony Fauci předtím varoval, že nemoc COVID-19 by mohla v USA zabít 100 000 až 200 000 lidí. Trump podle agentury Reuters reagoval, že konečný počet úmrtí v uvedeném rozmezí by znamenal, že země odvedla „velmi dobrou práci“.

Trump zároveň oznámil, že federální doporučení ohledně omezení kontaktů s lidmi, která byla původně vyhlášena na 15 dní, zůstanou v platnosti do konce dubna. Mnohé americké státy už ovšem kvůli rychle rostoucímu počtu odhalených případů nákazy přistoupily k tvrdším opatřením a svým obyvatelům co možná největší míru izolace nařídily.

Infekce koronavirem už se v USA podle televize CNN potvrdila u více než 137 000 lidí, což je výrazně více než v kterékoli jiné zemi světa, na 2400 pozitivně testovaných pacientů už umřelo. Nejhůře je na tom stát New York, kde v neděli počet úmrtí přesáhl 1000, zatímco známých případů nákazy bylo hlášeno na 60 000.

Pokles v Číně

V pevninské Číně přibylo za neděli 31 známých případů nákazy koronavirem, zatímco zde nemoci COVID-19 podlehli další čtyři lidé. Všechna čtyři úmrtí byla hlášena z provincie Chu-pej, kde šíření koronaviru začalo. Všechny nové případy infekce byly naopak opět v jiných částech země. S odvoláním na aktualizovaná oficiální čísla o tom informovala agentura Reuters.

Nizozemsko stahuje ze země 600 000 vadných respirátorů z Číny. Dostaly se i do nemocnic

Číst článek

Souhrnná bilance tím v Číně po víkendu narostla na 3304 mrtvých, 81 470 nakažených a více než 75 000 uzdravených pacientů.

Informace o klesajících denních přírůstcích tak potvrzují tvrzení čínské vlády, že nákaza se v zemi v posledních dnech a týdnech takřka vůbec nešíří. Z Chu-peje nebyly nové případy hlášeny ani v předchozích pěti dnech, většina oznamovaných pozitivních testů se již nějakou dobu týká lidí, kteří do Číny přicestovali ze zahraničí.

Také v Jižní Koreji v těchto dnech potvrzení nakažení přibývají výrazně pomaleji než v nejhorším období na přelomu února a března. V pondělí Korejské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí ohlásilo denní nárůst bilance o 78 případů, zároveň se ale dalších 195 pozitivně testovaných pacientů nově zařadilo mezi uzdravené. Celkem se v zemi infekce prokázala u 9661 lidí, z nichž 158 umřelo, přes 5000 se jich už ze zdravotních potíží zotavilo.

ČTK, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme