Do nedělního večera přibylo v Česku 125 nakažených koronavirem, ohnisko je na Karvinsku

Podíl nově potvrzených případů nemoci covid-19 na počtu testů se v sobotu oproti pátku zhruba ztrojnásobil na 10,99 procenta. Je tak nejvyšší od 10. března, kdy se v Česku začínal šířit koronavirus. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k 17.30. Počet provedených testů v sobotu klesl ve srovnání s pátečními více než 4300 testy téměř o polovinu na 2365.

Praha (Aktualizováno: 18:50 28. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Většina nakažených v Česku se už z nemoci vyléčila, nemocných je aktuálně 3374. Ilustrační foto | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

Naproti tomu množství nových případů nákazy stouplo o více než polovinu na 260, což byl největší denní nárůst od 8. dubna. Ráno ministerstvo uvádělo nižší počet testů za sobotu a vyšší podíl případů na počtu testů, údaje ale odpoledne aktualizovalo.

Hlavní hygienička: Pro Karvinou a Prahu chystáme mimořádná opatření. Roušky v MHD budou stále třeba

Číst článek

V neděli zatím k 17.30 přibylo 125 nakažených, podobně jako v sobotu za stejnou dobu. V sobotu pak byl zaznamenán rekordní nárůst počtu případů.

Za nárůstem nově prokázaných případů nákazy v posledních dnech stojí podle epidemiologů testování v lokálních ohniscích nemoci. V pátek například hygienici zahájili další plošné testování pracovníků těžební firmy OKD na Dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku, kde je další lokální ohnisko také na Dole ČSM-Jih.

Právě v okrese Karviná je podle údajů ministerstva aktuálně nejvyšší podíl nově potvrzených případů nákazy na obyvatele. Na 100 000 obyvatel tam připadá asi 161 případů za posledních sedm dní. V sousedním okrese Frýdek-Místek, kde je druhý nejvyšší výskyt, je asi 27 případů na 100 000 obyvatel, tedy šestkrát méně než na Karvinsku. „Jenom na Karvinsku je to 122 nových případů, za včerejšek (sobotu),“ řekl v neděli ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) televizní stanici CNN Prima News.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Krajská hygienická stanice v Ostravě eviduje za víkend v Moravskoslezském kraji zatím 85 nových případů nákazy. Téměř všechny pocházejí z plošného testování v OKD na Karvinsku. Případů ale určitě přibude, protože všechny odebrané vzorky ještě nejsou zpracovány, řekl ČTK Petr Kopřivík z hygienické stanice. Plošné testování pracovníků dolů a jejich blízkých má pokračovat do úterý. Celkem má být otestováno přes 3000 lidí.

Od března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo doposud v republice zaznamenáno podle údajů ministerstva k nedělním 17:30 celkem 11.423 případů covidu-19. Většina nakažených se už z nemoci vyléčila, nemocných je aktuálně 3394. V nemocnicích je nyní 117 lidí s covidem-19.

Ministerstvo v neděli ve svých údajích revidovalo celkový počet zemřelých lidí s covidem-19. V sobotu se uvádělo, že úmrtí bylo od začátku epidemie 349 a za sobotu zemřeli tři lidé. V neděli se ale počet mrtvých snížil na 347 a podle aktuálních údajů přibyl v sobotu pouze jeden zemřelý.

per, ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme