Vláda otevře jesle. Maturanti a ‚deváťáci‘ by se mohli vrátit do školy v únoru

Vláda v pátek prodloužila nouzový stav do 14. února, jak jí to ve čtvrtek díky komunistům povolila sněmovna. O rozhodnutí vlády informoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Celkem bude nouzový stav, který umožňuje vymáhat opatření proti šíření koronaviru, trvat minimálně 132 dnů. Je to dvojnásobek oproti délce nouzového stavu, který platil při loňské jarní vlně covidu.

Praha (Aktualizováno: 9:19 22. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Blatný

Jan Blatný | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Nouzový stav je prodloužen do 14. února. Opatření zůstávají v platnosti. Jedinou výjimkou je úprava, která umožňuje činnost jeslí,“ řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády.

Skóre PES zůstává i v pátek na 73 bodech. Reprodukční číslo se zvýšilo na 0,86

Číst článek

Lesní kluby a lesní školky dál fungovat nemohou. „Není to snaha někoho poškodit, ale zařízení, která odpovídají školským zařízením, v provozu jsou. U zařízení, která si říkají lesní kluby, ale po formální stránce jde o spolky o vzájemnou výpomoc lidí, nemůžeme výjimku uplatnit,“ vysvětlil ministr zdravotnictví.

Vláda také jednala o obnovení prezenční výuky maturantů a „deváťáků“. „Cílem je, aby to bylo co nejdříve, ale musí to umožnit epidemická situace. Budeme o tom diskutovat příští středu. Návrat žáků se nestane dříve než 1. února,“ objasnil Blatný.

Ve stejném termínu by mohlo dojít i ke spuštění vleků. „Nevidíme zásadní problém v provozu vleků. Je jedno, jestli člověk jede nahoru jako lyžař nebo na saních. Je ale třeba zajistit, aby otevření vleků neznamenalo zvýšení mobility v celé zemi,“ řekl ministr zdravotnictví.

Blatný dodal, že provozovatelé vleků jsou podle něj schopni zajistit řád. „Je jen potřeba zajistit, aby to nebylo zneužito a neznamenalo to ještě větší přesun lidí do středisek. Když se podaří zajistit, co je dáno opatřeními, tedy neumožnit ubytování kromě opravdových služebních cest, tak otevření lyžařský areálů je na pořadu dne. Ale nebude to dříve než na přelomu ledna a února,“ vysvětlil.

Nový PES i respirátory

Ministr potvrdil dřívější informace, že ke změnám v protiepidemickém systému (PES) dojde k 1. únoru. „Ještě o tom budeme diskutovat v pondělí. Zatím bychom se bavili jen o stupni číslo 5, kde v novém systému jsou změny malé. Je zavedeno i kritérium zohledňující naplnění nemocnic, tedy 3000 osob na lůžkách a 450 lidí na JIP pro přechod do čtvrtého stupně,“ řekl.

Vláda dostala od sněmovny zelenou k prodloužení nouzového stavu do 14. února

Číst článek

„Co se týká škol, je tam zakomponováno zahrnutí posledních ročníků a maturantů. Ve hře je i otevření malotřídních škol. Budeme to vědět v průběhu příštího týdne. Ve středu, kdy budeme vědět další data, rozhodneme, kdo do školy půjde. Nebude to ale dříve než další pondělí,“ doplnil Blatný.

Vláda se zabývala také tím, že okolní země zavádí povinně respirátory třídy FFP2. „Pořízení těchto respirátorů je finančně nákladné, není tak třeba je nyní v obchodech vykupovat. Jednáme s okolními zeměmi a zjišťujeme, v jakém stavu jsou. Budeme se snažit to s nimi harmonizovat, aby to bylo pro naše občany uchopitelné a nebyla to pro ně přílišná zátěž,“ vysvětlil ministr.

Blatný ale zopakoval, že nošení těchto respirátorů doporučuje. „S ohledem na změny v rychlosti šíření mutací viru je to odborně shodný způsob, jak zabránit šíření. Toto doporučení je nezpochybnitelné. Je snahou, abychom naše aktivity přizpůsobili okolním zemím. Ti, kteří mohou, by měli doporučení dodržovat. Pokud je to možné, prosím, udělejte to. Ochrany typu šály a roušky ze záclonoviny opravdu nefungují. Vystavujete tím riziku sebe i své blízké,“ apeloval na lidi.

V případě, že by vláda nařídila nošení respirátorů třídy FFP2 povinně na některých místech, sociálně slabší by je měli dostat od státu.

„Je to jedna z věcí, kterou diskutujeme. Nesmí se to stát něčím, co povede ještě k větší hmotné nouzi lidí, kteří jsou na tom špatně. Můžeme uvažovat o dohodě s řetězci, jakou má Rakousko, aby prodávali respirátory za cenu jedno euro. Bedlivě to sledujeme a budeme to vyhodnocovat. Ve chvíli, kdybychom se dostali do situace, kdy to budeme požadovat, zařídíme to tak, aby si to lidé mohli dovolit,“ popsal.

Nouzový stav

Kdyby v pátek vláda nouzový stav neprodloužila, přestala by od soboty platit většina přijatých opatření. V návaznosti na prodloužení nouzového stavu kabinet v pátek potvrdí jejich trvání.

Díky nouzovému stavu lze také nasadit vojáky na pomoc například ve zdravotnictví a v domovech pro seniory. Nouzový stav platí při nynější vlně epidemie od 5. října. Vláda o jeho prodloužení v pátek rozhodovala už popáté.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) přitom za velmi pravděpodobné ve čtvrtek označil, že bude kabinet muset kvůli koronavirové pandemii o prodloužení nouzového stavu rozhodovat znovu.

Napříč politickým spektrem je podle něj shoda na tom, že je třeba legislativní úprava, díky níž by pro některá ochranná opatření nebyl nouzový stav nutný.

S prodloužením stavu nouze sněmovna souhlasila podle návrhu KSČM, která menšinový kabinet ANO a ČSSD v dolní komoře toleruje. Ostatní opoziční strany návrh nepodpořily.

Vláda chtěla dalších 30 dnů až do neděle 21. února. Komunisté si před hlasováním kladli podmínky, které se týkaly třeba širšího otevření škol a provozu zimních středisek i ubytovacích služeb, které nyní kvůli vládním protikoronavirovým restrikcím nefungují.

pj, tzr, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme