Neprodloužení nouzového stavu je hra s ohněm, řekl Hamáček. Některé obchody můžou otevřít
Vláda bude v Poslanecké sněmovně usilovat o prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii covidu-19 o dalších 30 dní. O rozhodnutí kabinetu informoval vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Pokud vláda získá souhlas poslanců, nouzový stav by měl trvat do 21. února. Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) na svém pondělním zasedání rozhodl, že od úterý budou moci otevřít papírnictví a prodejny dětského oblečení a obuvi.
Nouzový stav zatím v Česku kvůli epidemii covidu-19 platí od 5. října do 22. ledna. O návrhu menšinové vlády ANO a ČSSD bude sněmovna jednat zřejmě ve čtvrtek. Vicepremiér Hamáček čeká živou diskusi.
Podle něj i ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) je nouzový stav nutné prodloužit mimo jiné i kvůli riziku rychleji se šířící mutace koronaviru.
„Jakkoli se situace v posledních dnech zlepšuje, není to nic, co by se mělo oslavovat, je to stále velké riziko pro zdravotnictví,“ popsal Hamáček epidemickou situaci. Dodal, že zpřísnění přijatá po vánočních svátcích sice zabrala, na nejvyšším stupni protiepidemických opatření bude ale muset Česko ještě zůstat a to vyžaduje prodloužení nouzového stavu.
Za neděli přibylo v Česku 2618 nakažených koronavirem. Rizikové skóre se drží na 70 bodech
Číst článek
„Z mého pohledu žádná jiná racionální a bezpečná alternativa není. Případné neprodloužení nouzového stavu či prodloužení s podmínkami uvolnění je hra s ohněm. Všichni jsme viděli, jak rychle nabrala epidemie na síle na konci roku po uvolnění,“ sdělil.
Stát podle Hamáčka musí být také připraven na možnost zavlečení takzvané britské mutace viru tak, že budou volná místa v nemocnicích.
Ministr zdravotnictví argumentoval na tiskové konferenci tím, že kdyby se epidemii dal přirozený průběh, mohlo by se stát, že zdravotnický systém přestane náporu nemocných stačit během tří týdnů.
Výskyt britské mutace viru v pondělí potvrdil Státní zdravotní ústav. Byla potvrzena u prvních vzorků (podle Blatného asi 10 procent), další se podle mluvčí ústavu zkoumají. Ministr dodal, že nová mutace viru „není nebezpečnější, nezabíjí víc, funguje na ni vakcína, ale šíří se zhruba o 40 procent rychleji“.
Zpráva pokračuje pod online reportáží.
O situaci chce Blatný jednat ještě před jednáním pléna s poslanci. Hamáček uvedl, že podporu menšinový kabinet dosud dojednanou nemá. Kdyby vláda neuspěla, znamenalo by to konec většiny restrikcí.
„Věřím, že kolegové z opozice mají dost soudnosti, aby to nedovolili,“ konstatoval. Varoval před katastrofou, kterou by neschválení nouzového stavu mohlo znamenat pro vytížené zdravotnictví.
Sněmovna při podzimní vlně epidemie dostala od vlády už čtyři žádosti o prodloužení stavu, který umožňuje vymáhání opatření proti šíření nemoci.
Koncem října souhlasili členové dolní komory s prodloužením stavu nouze o 17 dnů, ve druhé polovině listopadu o 22 dnů, potom na návrh komunistů o 11 dnů. Před vánočními svátky sněmovna souhlasila s prodloužením nouzového stavu o 30 dnů. Kabinet chtěl měsíc vždy.
Na jaře trval v Česku nouzový stav kvůli koronavirové krizi 66 dnů, nynější trvá víc než sto dnů. Váže se na něj většina vládních protikoronavirových opatření. Lze také nasadit například vojáky pro pomoc ve zdravotnictví a v domovech pro seniory.
Papírnictví a oblečení pro děti
Od úterý budou moci znovu otevřít papírnictví a prodejny dětského oblečení a obuvi. Premiér Babiš v neděli mluvil také o otevření obchodů se spodním prádlem, těm ale zatím výjimka udělena nebyla.
Rozšíření sortimentu o papírenské zboží a oděvy a obuv pro děti vítá Svaz obchodu a cestovního ruchu. Podle jeho prezidenta Tomáše Prouzy patří u zákazníků mezi nejvíce dotazované sektory. Zboží je podle něj obvykle součástí jiného nákupu, neměla by se tak výrazně zvýšit mobilita lidí, řekl.
Dětské oblečení, spodní prádlo nebo papírenský sortiment do prodeje už před časem vrátily některé potravinářské řetězce.