SPD neuspěla. Sněmovna odmítla zrušit nový nouzový stav

Sněmovna odmítla zrušit s okamžitou platností nový nouzový stav, jak jej vyhlásila vláda v neděli na žádost hejtmanů na dva týdny. Má skončit podle dnešního schváleného usnesení k účinnosti takzvaného pandemického zákona, nejpozději v sobotu 27. února.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Ústava je základní dokument a je povinností Sněmovny jej chránit,“ uvedl Tomio Okamura. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pro okamžité zrušení nouzového stavu vyhlášeného kvůli korovavirové krizi, jak prosazovalo opoziční hnutí SPD, hlasovalo 31 ze 153 přítomných poslanců. Navázání konce stavu nouze na účinnost takzvaného pandemického zákona s omezujícím konkrétním datem prosadila opoziční ODS. Pro návrh zvedlo ruku 126 ze 150 poslanců, podporu získal i mezi zákonodárci vládního hnutí ANO.

Žádost hejtmanů o prodloužení nouzového stavu podle senátorů nestačí. Obrátí se na Ústavní soud

Číst článek

Nedělní krok vlády budí pochyby z hlediska ústavnosti, když sněmovna předtím odmítla prodloužit původní nouzový stav. Vláda v neděli schválila nový nouzový stav do neděle 28. února.

Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že kabinet ANO a ČSSD obešel a ignoroval rozhodnutí Sněmovny, když před týdnem odmítla dát souhlas s prodloužením původního nouzového stavu. Za účelovou označil argumentaci, že vláda jednala podle žádosti hejtmanů. „Ústava je základní dokument a je povinností Sněmovny jej chránit. Vláda nemůže pokračovat v jednání mimo rámec ústavy," uvedl.

Rovněž předseda KSČM Vojtěch Filip podotkl, že nemůže přijmout skutečnost, že si kabinet ze Sněmovny „udělal dobrý den“. Skutečnost, že menšinová vláda vyhlásila nový nouzový stav, pokládá za její největší selhání od chvíle, kdy se ji komunistická strana rozhodla v dolní komoře tolerovat.

Pochyby, že se kabinet pohyboval v mezích ústavy, vyjádřil šéf poslanců občanských demokratů Zbyněk Stanjura. Očekává však, že Senát by mohl takzvaný pandemický zákon schválit už příští týden. Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice mají zákonem dostat pravomoci k vydávání širších restrikcí proti covidu-19. Výslovně budou moci omezovat například obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné a soukromé akce, a to celostátně nebo regionálně. Nouzový stav k tomu nebude nutný.

sněmovna schválila návrh zákona v podobě dohodnuté mezi vládou a většinou opozice dnes. Předseda Trikolóry Václav Klaus mladší to glosoval slovy, že vznikla „velká lockdownová koalice“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme