Mírný nárůst nakažených oproti minulému týdnu. V neděli přibylo 334 nových případů koronaviru

V neděli přibylo v Česku 334 potvrzených případů nemoci covid-19, o dvě desítky více než před týdnem. Reprodukční číslo určující rychlost šíření nemoci mírně kleslo na 1,14 a takzvané incidenční číslo, které udává počet nově nakažených za týden v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, stagnovalo na 56 případech. Pacientů s koronavirem v nemocnicích proti sobotě i proti minulé neděli ale přibylo. Vyplynulo to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Praha (Aktualizováno: 13:00 11. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antigenní testování | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nedělní nárůst počtu nakažených byl minulý týden nejnižší, přičemž ve třech dnech přesáhl tisícovku. Nicméně o víkendech se testuje méně než v pracovní dny. V neděli ubylo testů i v mezitýdenním srovnání.

Laboratoře jich provedly téměř 28 tisíc, což bylo o zhruba 3500 méně než o týden dříve. Podíl pozitivních testů u takzvané diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, proti sobotě i minulé neděli mírně klesl a činí necelých pět procent, informoval web ministerstva zdravotnictví.

Rychlost šíření covidu v zemi se zvyšuje několik týdnů. Reprodukční číslo udávající, kolik lidí nakazí v průměru jeden pozitivně testovaný, se drží nad hodnotou jedna, což znamená zrychlování epidemie, od konce srpna. K pondělku ale kleslo na 1,14 z nedělních 1,29.

⚠️V Praze evidujeme za NEDĚLI 10. 10. 2021 / 65 nově potvrzených případů onemocnění covid-19.
Od začátku epidemického výskytu onemocnění dne 1. 3. 2020 dosáhl celkový kumulativní počet případů k datu 10. 10. 2021 čísla 193.978
#COVID19 #praha #hshmp

08:28 – 11. 10. 2021

2 3

Za celou dobu epidemie v Česku od začátku loňského března se covidem prokazatelně nakazilo 1,7 milionu lidí a 30 504 lidí v souvislosti s nemocí zemřelo.

V nemocnicích nyní leží podle údajů ministerstva 317 lidí s nákazou, z toho 59 je ve vážném stavu. V sobotu byl počet těchto hospitalizovaných pacientů o deset nižší a minulou neděli jich bylo o sedm desítek méně.

Počet úmrtí v souvislosti s koronavirem za celou dobu epidemie dosáhl 30 504. V nemocnicích nyní leží podle údajů ministerstva 317 lidí s nákazou, z toho 59 je ve vážném stavu. V sobotu byl počet těchto hospitalizovaných pacientů o deset nižší a minulou neděli jich bylo o sedm desítek méně.

Situace v krajích

Nejrychleji se koronavirová infekce v současné době šíří v Moravskoslezské kraji, kde na 100 tisíc obyvatel připadá v průměru 96 nových případů covidu za posledních sedm dní. Následuje Jihočeský kraj se zhruba 77 případy a Praha se 73.

Naopak nejlépe je na tom Královéhradecký kraj, kde je incidenční číslo 21. Z okresů je na tom nejhůře Ostrava-město, kde na 100 tisíc obyvatel připadá zhruba 132 nových případů nákazy za sedm dní, a Českobudějovicko se 122 případy.

Tempo očkování, které experti považují za jedinou účinnou prevencí proti koronaviru, je ale nižší než v uplynulých měsících. V neděli zdravotníci dali 1400 injekcí s vakcínou proti koronaviru, například v neděli 19. září jich aplikovali o dvě pětiny více a v neděli 15. srpna téměř devětkrát více než nyní.

Od začátku očkování na konci loňského roku zdravotníci dosud rozdali téměř 11,9 milionu dávek a plně naočkovaných proti covidu-19 je v České republice přes šest milionů lidí.

Varování před variantou delta

Státní zdravotní ústav (SZÚ) v pondělí v pravidelné zprávě informoval, že v Česku stále dominuje varianta delta, dříve nazývaná indická. Z hlediska chování viru v těle pacienta nehlásí prozatím klinická praxe žádné změny. Mění se ale věk nakažených.

„Od června začala dominovat skupina nakažených mezi 20 až 29 lety a od srpna pozorujeme, že přibývá i nemocných mezi desátým až 19. rokem věku. Tento trend pravděpodobně odráží vliv očkování a také může souviset se sociálním chováním a vyšší společenskou aktivitou mladých lidí,“ uvedla ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme