Vláda na 10 dní zavřela některé obchody a restaurace. Potraviny, lékárny a další dostaly výjimku

Vláda rozhodla s účinností od sobotních 06.00 o uzavření obchodů s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších. Premiér Andrej Babiš (ANO) to sdělil Radiožurnálu. Opatření má trvat do úterý 24. března. Na stejnou dobu kabinet zakázal přítomnost veřejnosti v restauracích a jiných stravovacích zařízeních, výjimkou je například zaměstnanecké stravování. Platit bude také zákaz provozu heren a kasin.

Dokument Praha (Aktualizováno: 10:13 14. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Restaurace v Globusu Trmice | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

„Sitauce je dynamická. Dospěli jsme k tomu, že musíme rozhodnout rychle, aby se lidé nepřesunuli do obchodních center,“ vysvětlil premiér v sobotu ráno na tiskové konferenci po jednání vlády. „Víkend využijeme na to, abychom vypilovali opatření a eventuálně mohli přijmout další,“ dodal.

Ředitel nemocnice ve Slaném: Nechali jsme si ušít látkové roušky, sami si mícháme dezinfekci

Číst článek

Restaurace ale podle Babiše stále mohou rozvážet jídlo domů, případně ho dávat s sebou. V hotelích mají lidé využít room service. Výjimku navíc dostaly provozovny, které neslouží pro veřejnost, například zaměstnanecké stravování, stravování poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb a vězeňských zařízení. Premiér také upozornil, že potravin je v Česku dost. 

Na 10 dní bude podle usnesení zakázána činnost provozoven stravovacích služeb v nákupních centrech s plochou přes 5000 metrů čtverečních. „Co se týče obchodů, jde o nejnáročnější opatření v historii České republiky,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). 

„Na místech, kde se otevírají obchodní centra, přijede policie a bude kontrolovat, jak je nařízení dodržováno,“ doplnil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Zavřené zůstanou i herny a kasina. V usnesení ale tento zákaz není omezen konečným termínem 24. března 6.00, jako je tomu u ostatních opatření.

Výjimka u uzavření obchodů platí dále například pro prodejny výpočetní techniky a spotřební elektroniky, malých domácích zvířat a krmiv a dalších potřeb pro zvířata, brýlí a kontaktních čoček, novin a časopisů či tabákových výrobků.

Článek pokračuje pod online reportáží:

Obchodní centra rizikem

„Udělali jsme stejné opatření jako Itálie, tzn. že zavřela veškeré obchody a nechala hlavně potraviny a léky a hygienické zboží,“ řekl Babiš Radiožurnálu.

Podle něj totéž chystají také Polsko a Slovensko, které ovšem opatření plánuje zavést pouze na víkend.

„Důvod byl ten, aby nedošlo ke koncentraci lidí hlavně v obchodních centrech, které otevírají v 8.30. Budeme to provozovatelům komunikovat prostřednictví sítě hasičských sborů,“ popsal dále důvody zpřísnění opatření premiér. Vláda na sobotu ráno chystá tiskovou konferenci.  

Babiš také upřesnil počet nakažených koronavirem, kterých je v Česku už 150. V karanténě je zhruba 6900 lidí.

„Tato tvrdá opatření zavádíme proto, abychom zabránili skokovému nárůstu epidemie u nás,“ dodal premiér a připomněl, že hlavním problémem zůstává nekontrolovaný přenos u taxikáře v Praze a u sestřičky ve Frýdku-Místku, kde nebyl zjištěn původ nákazy.

jak, och, hag, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme