Desítky nakažených na střeše Kotvy? Trasování šíření koronaviru komplikuje ‚přebíhání‘ mezi kluby

Hygienici s policisty v posledních dnech rozjeli kontroly dodržování protiepidemických opatření v nočních klubech. Důvod? Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha se právě tam šíří koronavirus. Premiér Andrej Babiš pak v neděli ve svém videu ukázal na jeden z nich – hudební klub Fashion na střeše obchodního domu Kotva. Tam se podle mluvčího pražské hygieny během jednoho měsíce nakazilo 35 lidí. Trasování kontaktů je ale složité.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obchodní dům Kotva | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Delta je tady. Minulý rok jsme měli Techtle Mechtle a tento rok máme Fashion Club,“ prohlásil ve svém nedělním pořadu premiér Andrej Babiš (ANO).

Narážel přitom na delta variantu koronaviru, která se šíří rychleji a je momentálně dominantní, a také na loňský případ vinohradského klubu Techtle Mechtle, odkud loni v létě hygienici vytrasovali přes 160 případů covidu-19 v hned několika krajích Česka. A dodal, že v klubu Fashion se nakazilo 34 lidí.

To, že desítky mladých lidí nakažených koronavirem hygienikům při trasování zmínily právě návštěvu klubu na náměstí Republiky, potvrdil serveru iROZHLAS.cz i mluvčí pražské hygienické stanice Zbyněk Boublík.

Ministr Vojtěch: Nechám kontrolovat kluby. Nákaza se šíří mezi mladými, kteří si užívají prázdniny

Číst článek

„Hygienická stanice hlavního města Prahy se v rámci šetření nově covid-19 pozitivně testovaných osob začala od přibližně poloviny června setkávat s výpověďmi převážně mladých lidí, že navštívili a určitou delší dobu pobývali v daném nočním hudebním klubu. V období od poloviny června do poloviny července zatím hygiena těchto osob registruje cca 35,“ upřesnil na dotaz serveru iROZHLAS.cz. „Osoby uvádějí různé dny, kdy v klubu pobývaly.“

Pokud jde o trasování, mluvčí řekl, že kromě Kotvy pražská hygiena eviduje desítky výpovědí, že mladí lidé pobývali i v dalších podnicích. „Často zároveň popisují, že v průběhu noci navštívili vícero klubů.“

‚Ať si to přijde zkontrolovat‘

Premiér v neděli rovněž prohlásil, že se v klubu v Kotvě nedodržovala protiepidemická pravidla a provozovatelé kontroly hygieny a policie ignorovali.

Server iROZHLAS.cz se rozhodl konfrontovat zaměstnance hudebního klubu a v pondělí ráno podnik navštívil.

„Nechci. Nebudu to komentovat,“ reagovala v pondělí přímo v klubu Fashion zaměstnankyně, která se představila jako provozní, jméno ale nechtěla říct.

Hosté v klubu podle ní disponují negativními testy, které se následně kontrolují. „Ať si to sem přijde Babiš zkontrolovat sám,“ prohlásila.

Hudební klub Fashion během pondělního úklidu | Foto: Anna Urbanová | Zdroj: Český rozhlas

Kontakt na kazašského podnikatele Berdeshe Turarbeka, jednatele společnosti Tradition&Trust Company, s. r. o., která klub provozuje, pak odmítla poskytnout se slovy, že si „telefon mění i dvakrát denně, aby ho lidé neotravovali“.

Na telefonáty ani na e-maily nereagoval celé pondělí ani nikdo z obchodního domu Kotva.

Páteční kontrola

Policie ke kontrolám s hygieniky přistoupila minulý týden, a to poté, co k tomu vyzval ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch. 

„Teď nedávno byl případ v Nizozemsku, kde byla nákaza v takovém klubu,“ řekl v rozhovoru pro iROZHLAS.cz, přičemž upozornil na to, že se nákaza koronavirem během léta nejvíc šíří mezi lidmi ve věku 16 až 20 let, kteří si „zkrátka užívají prázdniny“. „Nejsou naočkovaní a mají nejvíc kontaktů.“

Policie o víkendu zveřejnila společně s hygieniky video z kontroly klubů a barů v metropoli. Výsledkem bylo, že nespecifikované podniky – vedle nedostatečného vybavení dezinfekčními prostředky a neupozorňování svých hostů na dodržování opatření – překročily i maximální možnou kapacitu povoleného počtu hostů.

VIDEO: Policejní akce v pražských klubech odhalila 40 přestupků, celková výše pokut přesáhla 20 tisíc

Číst článek

„V průběhu noci bylo zkontrolováno bezmála 500 osob. Více než 40 osob z důvodu přestupkového jednání policisté na místě vyřešili v příkazním řízení, v drtivé většině se jednalo o neprokázání tzv. negativity při vstupu do provozovny,“ přiblížila mluvčí pražské policie Eva Kropáčová na webu.

„Pět přestupků vyřešili pracovníci hygieny oznámením do správního řízení. Ve dvou dalších případech vyřešili policisté přestupek na úseku cizineckého zákona taktéž v příkazním řízení.“

Kontrola na střeše Kotvy se týkala 253 lidí, jak v pondělí upřesnil Boublík. Ti, kteří nedodržovali nařízená opatření, zaplatili na místě blokovou pokutu.

Oslavu na střeše obchodního domu ukončila policie. Provozovateli klubu hrozí pokuta až tři miliony

Číst článek

Kotva potřetí

Klub se letos do centra pozornosti nedostal poprvé. 

Policisté na místě zasahovali už v sobotu 15. května nad ránem. Konala se tam akce pro zhruba 160 lidí, a to navzdory skutečnosti, že v té době platná protiepidemická opatření neumožňovala (až do pondělí 17. května) provoz restaurací, restauračních zahrádek, natož hudebních barů či klubů. Konat se nesměly ani koncerty, oslavy či taneční akce.

Případ policisté předali hygienikům, kteří mohou ve správním řízení uložit provozovateli podniku pokutu až tři miliony korun.

Nepovolená akce se na střeše obchodního domu konala i na konci května. Záběry z party se objevily na instagramu, jak upozornil server iDNES.cz. Lidé na nich neměli roušky a nedodržovali nařízené rozestupy.

„V klubu bylo provedeno ze strany Hygienické stanice hlavního města Prahy a Policie ČR již několik kontrol, závady jsou řešeny s provozovatelem,“ doplnil Boublík.

„Z pohledu informací, kterými orgán ochrany veřejného zdraví disponuje, lze proto konstatovat, že noční hudební kluby, pokud v nich nejsou dodržována nastavená protiepidemická opatření, představují významná ohniska nákazy, a proto je třeba se soustředit na osvětově-represivně kontrolní činnost zaměřenou právě na kontrolu míry dodržování nastavených opatření.“

Zbyněk Boublík (mluvčí pražských hygieniků)

Anna Urbanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme