Změna termínu. Očkování dětí od 12 let proti covidu může začít už od půlky července, řekl Vojtěch

Děti od 12 let se nejspíš budou moct na očkování proti covidu přihlásit od první půlky července. Radiožurnálu to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO. Registrace bude možná o něco dřív, než vláda původně plánovala. Premiér a šéf ANO Andrej Babiš minulý týden uváděl, že by se tato zatím nejnižší věková kategorie mohla otevřít až koncem července. Ve skupině od 12 do 15 let je podle dat Českého statistického úřadu na 450 tisíc dětí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování pro děti od 12 let se zřejmě otevře v první polovině července (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Děti od 12 let je nyní možné očkovat výhradně vakcínou od firem Pfizer/BioNTech. Jako jedinou ji pro tento účel schválila Evropská léková agentura.

Vakcíny fungují, ukazují čísla. Po první dávce se nakazilo necelých 22 tisíc lidí z 2,47 milionu

Číst článek

„Žádná jiná vakcína pro děti schválená není, takže je to jediná možnost, jak děti očkovat,“ řekl před časem člen výboru České vakcinologické společnosti a praktický lékař pro děti Daniel Dražan.

„Druhá nejbližší je vakcína od společnosti Moderna, která již publikovala data. Nicméně zatím schválena není. Do budoucna s ní pravděpodobně budeme očkovat, ale je to pro nás minoritní vakcína,“ dodal.

S očkováním dětí mladších 12 let se pak podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha za ANO zatím nepočítá, protože vakcíny pro ně nejsou schválené.

Mladí nad 16 let se mohli na očkování přihlásit a přijít i sami bez rodičů. Výjimku má nemocnice v Jindřichově Hradci, která souhlas požaduje. Děti pod 16 let se ale k očkování bez rodičů nebo zákonných zástupců nedostanou. „Bude tam nutný souhlas zákonných zástupců,“ uvedl ministr Vojtěch.

Konvalinka o kombinování vakcín: Mělo by to fungovat lépe, ale zatím to není ověřeno

Číst článek

Podle Dražana má očkování proti koronaviru smysl i v případě dětí.

„Covid se stal nejčastější příčinou infekčních dětských úmrtí. Zemřely u nás na covid čtyři děti. Jsou to dětská úmrtí, ke kterým na jiné infekční nemoci nedochází. Covid je závažný i pro děti, stovky jich skončily v nemocnicích,“ upozorňuje.

Důvodem k očkování dětí je podle Dražana i to, že se zabrání možným dlouhodobým následkům nebo se tím ochrání jejich blízké a mnohem rizikovější kontakty.

jar, sir, sva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme