Česko hlásí 995 nakažených, během soboty jich přibylo 106. Počet vyléčených stoupl na šest

  • Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku stoupl na 995, za sobotu jich přibylo zatím 106. Uzdraveno je šet lidí, testů bylo provedeno 13 704.
  • Podle informací České gynekologické a porodnické společnosti je teď v Česku jedna těhotná žena s potvrzenou nákazou novým typem koronaviru.
  • Ukrajinský letoun An-124 Ruslan, který do Česka dopravil z Číny víc než 100 tun zdravotnického materiálu, dorazil na letiště v Pardubicích krátce před půlnocí. Původně se počítalo, že přiletí kolem poledne.
  • V pevninské Číně v pátek přibylo 41 potvrzených případů nákazy. Již třetí den za sebou byly nicméně všechny nové případy zaznamenány u lidí, kteří přicestovali ze zahraničí.

Praha (Aktualizováno: 5:26 22. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vědec testuje vzorek na přítomnost nového koronaviru. (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Další vývoj sledujeme v tomto článku.

O šestém uzdraveném pacientovi informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na twitteru. Pacient se léčil v Nemocnici na Bulovce. Na pátého uzdraveného upozornila Česká televize. Ležel v nemocnici v Ústí nad Labem. Ředitelka ústecké krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková řekla, že šlo o pacienta z první vlny nemocných z Děčínska. Tři dosud vyléčení lidé byli z Děčína, v pátek se uzdravila žena z Frýdku-Místku.

Nárůst nakažených je zatím v sobotu 36, za pátek to bylo 124. Dosud největší denní nárůst lidí nakažených novým typem koronaviru zaznamenalo Česko ve čtvrtek, kdy přibylo 205 případů nákazy. 

Nejvíce infikovaných je v Praze a Středočeském kraji, mezi nakaženými je více mužů než žen. Tři dosud vyléčení lidé jsou z Děčína, v pátek se uzdravila žena z Frýdku-Místku. Kvůli nákaze zatím v Česku nikdo nezemřel.

„Za včerejší den (pátek) jsme vyšetřili 2085 osob. Zapojujeme další laboratoře a zvládáme testovat čím dál víc lidí. Celkem jsme od začátku vyšetřili 13 704 osob,“ napsal na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO.

Text pokračuje pod online reportáží.

Ukrajinský letoun Ruslan, který do Česka dopravil z Číny víc než 100 tun zdravotnického materiálu, dorazil na letiště v Pardubicích v sobotu v noci. Původně se počítalo, že přiletí kolem poledne.

Šéf Ústředního krizového štábu Prymula: Chceme zastavit růst pod 10 tisíci případy, což bude pozitivní

Číst článek

Přílet se podle ministerstva obrany o několik hodin opozdil kvůli časově náročné nakládce zásilky roušek, respirátorů a dalších pomůcek, které budou sloužit na ochranu před novým koronavirem.

„Naložit 100 tun materiálu může chvíli trvat a v Číně jim to dalo pěkně zabrat. Proto se posouvá plánovaný přílet letounu An-124 Ruslan. V Pardubicích by měl přistát někdy ve večerních hodinách. O přesném čase budeme informovat,“ uvedlo ministerstvo ráno na twitteru .

Zdravotnický materiál z Číny v sobotu před půlnocí do Česka na pražské letiště dovezlo také další letadlo společnosti China Eastern. Původní plán příletu mělo v sobotu ráno.

Na nedostatek roušek a respirátorů si stěžovaly některé nemocnice i sociální služby. Ruslan by měl do Česka z čínského Šen-čenu spolu s těmito ochrannými prostředky dopravit také například ochranné obleky či brýle.

„Ukrajinský Ruslan doveze pět milionů roušek, dva miliony respirátorů, 200 tisíc rychlotestů, 120 tisíc ochranných obleků a 80 tisíc brýlí,“ informoval ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD. Další lety obřího letounu jsou podle něj naplánovány na příští týden na úterý a pátek.

Bleskový průzkum: Čtyřicet procent Čechů stále chodí do práce, pětina čeká vážné finanční problémy

Číst článek

První zdravotnický materiál přivezl z Číny armádní speciál v noci ze středy na čtvrtek, když přepravil 150 tisíc rychlotestů na koronavirus. V pátek přistálo v Praze letadlo společnosti China Eastern s 1,1 milionu respirátorů.

V následujících šesti týdnech by měla ochranné pomůcky pravidelně přivážet tři letadla čínských aerolinek týdně. Materiál se ukládá v centrálním skladu u Pardubic, odkud se rozváží dál do krajů.

Stát si rovněž objednal celkem sedm letadel u tuzemské společnosti Smartwings. První dvě odletěla už ve čtvrtek, dosud však stojí na letišti v Novosibirsku, kde měla naplánované mezipřistání. Čekají na volné místo na šanghajském letišti, což potrvá nejspíš do neděle.

Čína, Japonsko, Jižní Korea

V pevninské Číně v pátek přibylo 41 potvrzených případů nákazy koronavirem. Již třetí den za sebou byly nicméně všechny nové případy zaznamenány u osob, které přicestovaly ze zahraničí. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na čínskou národní zdravotní komisi. Počet importovaných případů se tak zvýšil na 269 ze čtvrtečních 228.

Výrobu můžeme navýšit ještě víc. Dlouhodobý výpadek léků nehrozí, tvrdí výrobce paracetamolu

Číst článek

Celkem se v pevninské Číně, tedy bez Hongkongu a Macaa, koronavirus od konce loňského roku potvrdil u 81 008 lidí. Počet obětí nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, se v pevninské Číně v pátek zvýšil o sedm na 3255. Všechna nové úmrtí jsou hlášena z provincie Chu-pej, odkud se virus rozšířil do světa.

V Japonsku v pátek podle agentury Kjódó překročil počet nakažených koronavirem tisícovku. Přibylo 54 nových případů, celkový počet tak dosáhl 1012. Do bilance nicméně nejsou započítány případy z luxusní výletní lodi, která minulý měsíc kotvila v karanténě nedaleko metropole Tokia.

Po jejich započtení dosáhl počet nakažených 1724. Počet úmrtí v Japonsku se v pátek zvýšil o tři na 43.

Jižní Korea za pátek zaznamenala 147 nových případů nákazy koronavirem, zatímco ve čtvrtek to bylo pouze 87 případů. Na vrcholu krize nicméně přírůstky v této zemi činily téměř tisícovku případů denně. Celkově nyní Jižní Korea registruje 8799 případů nákazy a 102 úmrtí.

jgr, aur, ada, pj, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme