Skóre PES se třetí den drží na 90 bodech. Mírně se zrychlilo šíření nákazy mezi staršími 65 let

  • Rizikový index protiepidemického systému (PES) zůstává třetí den za sebou na dosud nejvyšší úrovni, a to na 90 bodech ze sta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
  • V nejvyšším pátém stupni pohotovosti, který mimo jiné znamená komunitní šíření nákazy koronavirem, je pátý den v řadě.
  • V nejvyšším stupni jsou také dál všechny kraje. Nejhorší situace je v Královéhradeckém kraji, kde je skóre PES na 94 bodech.
  • V sobotu přibylo 4957 potvrzených případů covidu. Je to zhruba o 1500 nakažených více než první den v roce. V Česku je nyní 116 307 aktivních případů.

Praha (Aktualizováno: 9:11 3. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naopak počet nových případů za posledních 14 dní v přepočtu na 100 000 obyvatel se nepatrně snížil (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Oproti minulé sobotě je nárůst nových případů vyšší asi o 1900. V pátek 1. ledna a sobotu 26. prosince byly ale státní svátky a méně se testovalo. Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví v Česku s nemocí covid-19 zemřelo 11 960 lidí, na Nový rok připadá 128 úmrtí, na sobotu zatím 74. Hospitalizovaných je 5901 lidí, v těžkém stavu je 881 z nich.

V sobotu laboratoře provedly 12 128 testů na koronavirus, podíl pozitivních případů klesl na 40,9 procenta z pátečních rekordních 52,3 procenta.

Páteční i sobotní denní nárůst nových případů oproti posledním loňským dnům je výrazně nižší. Na Silvestra přibylo po úpravě dat 13 283 nakažených a den předtím rekordních 17 034 případů. Výrazně ale klesl i počet testů, poslední den roku jich bylo téměř 28 000 a o den dříve přes 35 000.

Od březnového začátku epidemie se koronavirus v Česku potvrdil u 740 481 lidí. Počet vyléčených přesáhl 612 000, aktuálně se s nákazou potýká 116 307 lidí, většina má mírný průběh onemocnění.

Počet hospitalizovaných ale v závěru loňského roku stoupl, přesáhl 6000. Ještě na Štědrý den jich přitom bylo zhruba 4300 lidí. Nemocnice proto nyní nesmějí přijímat pacienty na plánované zákroky, které je možné odložit. Musí také zvyšovat počty lůžek připravených pro pacienty s covidem-19.

V posledních dnech zrychluje také nárůst počtu úmrtí s covidem-19. Po vánočních svátcích jich začalo přibývat kolem 120 denně. Na začátku listopadu umíralo s koronavirem i více než 200 lidí za den, poté začaly počty klesat a začátkem prosince se držely většinou pod stovkou.

Skóre PES

K neděli se celostátně mírně zhoršil jeden ze čtyř ukazatelů ovlivňujících hodnotu indexu PES, šíření nákazy zrychlilo mezi lidmi staršími 65 let. Za poslední dva týdny bylo mezi nimi v přepočtu na 100 000 obyvatel 911 nově nakažených, zhruba o 15 více než předchozí den.

Naopak počet nových případů za posledních 14 dní v přepočtu na 100 000 obyvatel se nepatrně snížil na 1087.

Kleslo i zjednodušené reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, a to z 1,45 na 1,4. Podíl pozitivních nálezů při testech na nový koronavirus za posledních sedm dní stagnuje.

Zpráva pokračuje pod online reportáží.

Ministerstvo zdravotnictví index PES zveřejňuje od počátku října, dosud nejvýše byl index protiepidemického systému ve dvou dnech na konci října, kdy se dostal na hodnotu 89.

V pátém stupni, který je vymezen 76 až 100 body, je nyní pátý den za sebou – tři dny je na 90 bodech, předtím byl na hodnotě 80. Nárůst o deset bodů způsobilo zejména zvýšení reprodukčního čísla.

Jeden z mála lékařů z ciziny, jenž pomohl během druhé vlny, je pendler z Francie. Byl tu na dovolené

Číst článek

V regionech se k neděli situace ve třech krajích zhoršila a ve třech zlepšila, v ostatních index stagnoval. Skóre PES stouplo v Libereckém, Jihomoravském a Olomouckém kraji. Naopak kleslo ve Středočeském, Jihočeském a Pardubickém kraji.

Ministerstvo v lednu chystá změny ve výpočtu indexu. Novou metodiku připravuje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Jeho ředitel Ladislav Dušek před Vánocemi uvedl, že v parametrech pro výpočet indexu velmi pravděpodobně nebude podíl pozitivních mezi testovanými, zohledňovat se naopak bude počet pacientů v nemocnicích.

Opatření v Česku odpovídají pátému stupni podle rozhodnutí vlády od minulé neděle, a to minimálně do 10. ledna. Zavřené jsou restaurace a většina obchodů a služeb, lidé se mohou na veřejnosti setkávat maximálně ve dvou, pokud nejde o členy jedné domácnosti. Mezi 21.00 a 05.00 platí zákaz vycházení.

kro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme