Česko má 67 případů koronaviru. Čínské úřady uvolňují karanténu v provincii Chu-pej
- Česko má 67 nakažených koronavirem, jen během úterka narostl počet infikovaných o 25 lidí.
- Vláda přerušila kvůli šíření epidemie od středy výuku na všech školách, zrušila také akce s účastí více než 100 lidí.
- Opatření by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) měla trvat minimálně do konce března.
- Úřady v čínské provincii Chu-pej povolí části obyvatel návrat do práce. Jedná se o lidi, kteří jsou zaměstnaní například v hromadné dopravě, výrobě zdravotnických potřeb nebo v klíčových sektorech průmyslu.
Kvůli uzavření škol zůstane v Česku doma asi 1,7 milionu dětí a mladých lidí. Firmy se proto snaží lidem umožnit práci z domova.
Proč je karanténa prospěšná? Podle dat mírní rychlost šíření nákazy a ‚zachraňuje‘ nemocnice
Číst článek
Sněmovní opozice navrhuje pro ty, kterých se opatření dotknou, kompenzace či daňové úlevy. Opatření platí do odvolání, Bezpečnostní rada státu je přijala s ohledem na šíření nemoci.
Rada po úterním ranním zasedání oznámila zákaz konání veřejných i soukromých divadelních, hudebních, filmových a dalších představení, sportovních či náboženských akcí s účastí přesahující ve stejný čas 100 lidí. Opatření rada odůvodnila i tím, že se nákaza v Česku zřejmě začíná šířit v komunitě.
Text pokračuje pod online reportáží
V pondělí testy odhalily prvního pacienta, u kterého není znám zdroj infekce. Vláda bude situaci podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha průběžně vyhodnocovat. Při porušení mimořádných opatření hrozí pokuta až tři miliony korun.
Pokračují také náhodné kontroly na hraničních přechodech. Na nich postupně vzniká zázemí pro odběry vzorků od lidí s podezřením na nákazu koronavirem. Testovaní lidé budou muset na hranicích vyčkat zhruba 30 minut do chvíle, než bude k dispozici výsledek jejich vyšetření. Podobně se bude nyní přistupovat i k zahraničním turistům.
První nakažené během středy oznámil Jihočeský kraj. Jedná se o muže a ženu, kteří se vrátili z italského Trentina. Další pozitivní případ potvrdil i Zlínský kraj.
Itálie v karanténě
V Česku bylo k úternímu večeru potvrzeno 63 případů nakažených novým typem koronaviru. Většina dosud prokázaných nákaz měla souvislost s cestou do Itálie, další případy s konferencí v americkém Bostonu, ale nově také s Rakouskem, Německem nebo Španělskem.
PŘEHLEDNĚ: Premiéra Šarlatána a 3Bobule se odkládá, festival Jeden svět by mohl pokračovat na podzim
Číst článek
Počet nakažených narůstá i v dalších evropských zemích. Nejvíce postiženou zůstává Itálie, která kvůli epidemii vyhlásila celostátní karanténu. V zemi za posledních 24 hodin skokově přibylo mrtvých, koronaviru tam podlehlo už 631 lidí.
Situaci řešili také lídři Evropské unie, kteří v úterý večer pořádali společnou videokonferenci. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že unie v rámci boje s novým typem koronaviru umožní státní pomoc pro postižené firmy a vytvoří investiční fond v hodnotě 25 miliard eur (asi 640 miliard korun) s cílem zmírnit dlouhodobý ekonomický dopad současné epidemie.
Chu-pej uvolňuje karanténu
Lidé v provincii Chu-pej, odkud se onemocnění COVID-19 rozšířilo dále do světa, by se mohli brzy opět do svých zaměstnání. Podle místních úřadů se již nyní mohou do práce vrátit lidé z podniků zajišťujících hromadnou dopravu nebo výrobu zdravotnických pomůcek. O povolení mohou žádat i lidé ze sektorů průmyslu, které mají významný dopad na národní i globální ekonomiku. U dalších zaměstnání bude záležet na zhodnocení případných rizik.
Obyvatelé provincie si také budou moci vyřídit běžné denní záležitosti. Stále však platí, že lidé nemohou vycestovat, do odvolání platí také uzavření všech škol.