Vojtěch: Ani v rizikovém scénáři nepředpokládáme zavření obchodů, očkovat třetí dávkou se začne v září

  • Ani v nejrizikovějším scénáři vývoje epidemie covidu-19 se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) na podzim nepočítá s uzavíráním služeb a obchodů. Řekl to v nedělním pořadu televize Prima. I nadále by podle něj platila režimová opatření, případně by se omezily hromadné akce.
  • Přeočkovávání proti covidu-19 by podle něj mělo u lidí s vyšším rizikem při nákaze začít v polovině září. Vakcínu dostanou za osm měsíců od dokončení očkování.
  • Vláda by se měla v pondělí zabývat i povinným testováním neočkovaných klientů a zaměstnanců sociálních služeb, řekl Vojtěch České televizi.

Praha (Aktualizováno: 16:20 29. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch: Přeočkovávání třetí dávkou začne v polovině září | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Je to určitá prevence (povinné testování), aby se ta nákaza nešířila v těchto službách, protože bohužel proočkovanost zejména u personálu těchto služeb není ve všech krajích taková, jako bychom si představovali, uvedl v České televizi ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Testy by podle něj měly být povinné nejméně jednou týdně.

Ohledně scénářů dalšího vývoje Vojtěch řekl, že se cizelují a jsou založeny na vývoji proočkovanosti. Nepředpokládá ale, že by situace na podzim měla být vážná.

Mnohem více budeme vědět podle výsledků plošného testování dětí ve školách, které proběhne ve třech vlnách na začátku září, dodal. V té době se podle něj bude „lámat chleba“.

Dušek: Srpen je pozitivní, ale chystáme se na nejhorší. Až čtyři z pěti nakažených nejsou očkovaní

Číst článek

Podle nejrizikovějšího scénáře Ústavu zdravotnických informací a statistiky by v nemocnicích mohlo být v druhé polovině září kvůli covidu kolem 500 lidí, z toho necelá stovka na jednotkách intenzivní péče.

Předpokládá se, že epidemie poroste, ale nezatíží nemocnice. Letos v březnu, kdy epidemie Česko silně zasáhla, bylo v nemocnicích přes 9000 lidí.

Ani v tomto rizikovém scénáři se podle Vojtěcha nepočítá s uzavíráním služeb a obchodů. Podle ministra budou režimová opatření, jako je nošení respirátorů, dodržování rozestupů, a případně se omezí hromadné akce.

Vojtěch: Lockdown nepředpokládáme. Pokud se ale situace zhorší, omezíme hromadné akce

Číst článek

Pokud se na testování žáků ve školách ukáže, že je mezi nimi jen málo nakažených, měla by vláda podle opozičního poslance a lékaře Vlastimila Válka (TOP 09) rozhodnout o tom, aby děti nemusely nosit roušky a testovat se proto, aby mohly chodit na kroužky.

Po testování ve školách by se podle Válka také měl zrušit pandemický stav, který v Česku stále platí. Pokud s tím nepřijde vláda, navrhne zrušení podle Válka opozice.

Povinné respirátory?

Ochrana dýchacích cest a prokazování bezinfekčnosti jsou podle Vojtěcha základní opatření, která by měla ještě nějakou dobu zůstat. Na otázku, jak dlouho bude povinné nošení respirátorů, Vojtěch odhadl, že zatím do října, pak se situace vyhodnotí.

Respirátor musí nyní lidé nosit například v MHD, obchodech či vnitřních prostorách veřejných budov. Válek se domnívá, že by vláda v této věci měla rozhodnout v polovině září. Podle něj je smysluplné nošení ochrany nosu a úst v MHD, ale jinak je třeba dát do toho více volnosti.

Přeočkování třetí dávkou

„Přeočkovávat se bude mRNA vakcínami,“ řekl ministr. Tohoto typu jsou vakcíny od firem Moderna a Pfizer/BioNTech, které bylo v Česku podáno 83 procent všech dávek. Jako třetí je dostanou i lidé očkovaní vakcínou AstraZeneca, která je jiného typu, a jako druhou lidé očkovaní jednodávkovou vakcínou Johnson & Johnson.

Třetí dávka vakcíny proti koronaviru by se měla u praktických lékařů, případně v nemocnicích. Za rizikové skupiny odborníci považují seniory nad 65 let, chronické pacienty, zdravotníky, pracovníky v sociálních službách a klienty v pobytových sociálních zařízeních.

Zbytek roku bez vakcín AstraZeneca, stát je všechny daruje. Ostatní výrobci v září pošlou 2,5 milionu dávek

Číst článek

V pondělí by měla plán přeočkování projednat rada vlády pro zdravotní rizika a poté vláda.

Česká vakcinologická společnost doporučuje podat třetí dávku jednak lidem, kteří mají sníženou imunitu a základní dávka očkování by pro ně nemusela být dostatečně účinná, a pak těm, u kterých hrozí po čase vyprchání imunity.

V prvním případě jde o pacienty, kteří se léčí se zhoubným nádorem, lidi po transplantacích orgánů a kmenových buněk, bez sleziny, ale také například o ty, kteří mají pokročilou či neléčenou infekci virem HIV.

Do této skupiny jsou zařazeni i pacienti, kteří se léčí vysokými dávkami kortikosteroidů, mají některé druhy biologické léčby či podstupují terapii potlačující imunitu.

Oslabení imunity v čase hrozí seniorům nad 65 let, dále lidem umístěným v léčebnách dlouhodobě nemocných, domovech pro seniory, domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem. Odborníci do této kategorie řadí i chronicky nemocné, kterým hrozí těžký průběh covidu-19, a také zdravotníky a pracovníky sociálních služeb.

Očkování třetí dávkou už zavedli mimo jiné v Izraeli, Rakousku, Německu či USA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme