Od pondělí by se za přísných pravidel mohly otevřít obchody. Vládě to navrhne ministr Havlíček

V České republice by se od příštího pondělí mohly otevřít obchody a obchodní centra. V pondělí to po jednání s hejtmany řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s tím, že rozvolnění by se zatím netýkalo služeb a dalších provozů. V obchodech by platila přísná opatření jako dvoumetrové rozestupy, povinnost nošení roušek nebo respirátorů či dezinfekce. Ministerstvo průmyslu a obchodu je bude upřesňovat v následujících dnech.

Praha (Aktualizováno: 21:03 15. 2. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček

Na rozvolnění ve vládě není shoda. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček by obchody otevřel, ministr zdravotnictví Jan Blatný s návrhem nesouhlasí. | Zdroj: Úřad vlády ČR

Návrh vládě předloží ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s tím, že trvat bude nadále na přísných protiepidemických opatřeních. „Pokud toto všechno vláda odsouhlasí tak budeme apelovat na zákazníky a na všechny ty, kteří budou navštěvovat tyto obchody, aby dodržovali všechna pravidla,“ sdělil Havlíček Radiožurnálu. „Buď budeme dodržovat všechna pravidla a bude šance, že obchody zůstanou otevřené, nebo nikoliv a bohužel bychom se museli vrátit do toho původního režimu.“

Podmínky upřesní ministerstvo průmyslu a obchodu v nejbližších dnech, podle Havlíčka ale nebudou nijak překvapivé. Dohoda má podle ministra racionální základ a je opřena o diskusi s hygienickými stanicemi v jednotlivých krajích. Rozhodnutí o otevření obchodů by mělo na vládě padnout během tohoto týdne.

Jsme si vědomi toho, že se zásadním způsobem nemohou zhoršit pandemické ukazatele. Je třeba rovněž říct, že toto je naše dohoda, v rámci které já učiním návrh a s tímto návrhem půjdu na vládu v rámci následujících dní,“ doplnil Havlíček. Předpokládá také, že pokud by se otevření obchodů podařilo zvládnout a prokázalo by se, že nedochází k žádnému zhoršení situace, následovalo by i uvolnění v oblasti služeb.

Domluva s hygienickými stanicemi

Šéf Asociace krajů Martin Kuba (za ODS) se domnívá, že hejtmani dokázali vrátit debatu tam, kam patří a to je do racionálních rozměrů. „My jsme přesvědčeni, že už není možné udržovat ten systém v tom stavu, že neustále budeme držet věci zavřené, aniž bychom měli přesná data, protože tam nebo tam se ta infekce šíří,“ řekl Kuba. 

Jsme přesvědčeni, že maloobchody jsou něco, co lidé k životu potřebují,“ doplnil Kuba s tím, že jim hygienické stanice v jednotlivých krajích potvrdily, že dokážou nastavit pravidla tak, aby bylo riziko přenosu minimalizováno. Martin Kuba také poprosil občany, aby opatřování dodržovali.

Zavření malých obchodů je jedna z největších nespravedlností, myslí si Prouza ze svazu obchodu

Číst článek

Hlavním cílem Asociace krajů je totiž nejen otevření ekonomiky, ale zároveň znovu otevření škol. „Pokud ta opatření budou nastavena správně a budeme se chovat zodpovědně, je opravdu možné žít úplně jinak. Nouzový stav nemusí být symbolem zavřené celé republiky,“ uvedl Kuba. 

Neshoda názorů o obchodech

Na rozvolnění ve vládě ale není shoda. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) s návrhem nesouhlasí. „Jestliže se nezmění postup nás všech, tak v těch červených číslech bude znovu celá republika, to určitě nechceme. Z tohoto pohledu si myslím, že uvažovat nyní o nějakých zásadních změnách by nebylo úplně moudré,“ sdělil Blatný. Souhlasí však s tím, že je nutné mít nějaký plán, jakým způsobem se k této problematice postavit, jakmile to bude možné. 

Blatný uvedl, že však není v tuto chvíli možné určit přesné datum, kdy by se měly obchody otevřít. „Zopakuji jenom to, co jsem řekl hejtmanům, že za jeden za zásadních požadavků je potřeba vidět obsazenost lůžkové péče na jednotkách intenzivní péče. Jestliže se tato čísla nebudou horšit, potom je to dobrý signál a můžeme o něčem podobném uvažovat. Prioritou jsou děti do škol a druhým zřejmě na pořadu dne je otevření maloobchodů,“ domnívá se ministr zdravotnictví.

Zdeňka Trachtová, Jan Bílek, Barbora Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme