Výborný: Vznikne pracovní skupina zabývající se očkováním. Budou v ní zapojeni hejtmani

Kromě Národního institutu pro zvládnutí pandemie připravuje koalice Spolu užší pracovní skupinu. která se bude zabývat prioritně očkováním. Zastoupeni v ní budou mimo jiné i hejtmani. V pořadu Partie televize CNN Prima News to v neděli řekl šéf poslanců KDU-ČSL, která je součástí koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), Marek Výborný. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) si od vzniku pracovní skupiny slibuje lepší komunikaci.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec Marek Výborný z KDU-ČSL

Poslanec Marek Výborný z KDU-ČSL | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Budou tam zapojeni i hejtmani, ať už Jan Grolich z Brna nebo Martin Kuba z Českých Budějovic. Ti tam budou zapojeni tak, abychom drželi linku směrem ke krajům, k praktickým lékařům, kde se konkrétně to očkování musí dít,“ uvedl Výborný.

Koalice Spolu zveřejnila seznam členů nového Národního institutu pro zvládnutí pandemie

Číst článek

„Myslím, že základní role hejtmanů je v tom, že víceméně veškeré očkování prakticky probíhalo v krajích přes organizace, které patří krajům,“ řekl Kuba, který je lékařem.

Kraje podle něho mají největší vhled do organizace očkování. V minulosti podle něj nebyl dobře předjednaný začátek hromadného očkování v prosinci loňského roku a nedávno ani rozesílání sms s informacemi o nároku na třetí posilující dávku očkování po zkrácení lhůty z osmi na šest měsíců. „Najednou dostali sms všichni, kteří byli očkovaní v průběhu března a dubna, což je 600 tisíc lidí,“ řekl Kuba.

Důsledkem jsou podle něho fronty u očkovacích center. Očekával by, že se stát krajů zeptá jak postupovat. „Řekl bych, ať se to posílá po týdnu, ať je to rozložené alespoň do tří týdnů, aby se nám nestalo, že sms dostane 600 tisíc lidí najednou. A to je přesně ta komunikace, která bohužel nefunguje. Kdyby fungovala, tak se potom nedějí tyto věci,“ řekl Kuba.

Odborníci ze zdravotnictví

Národní institut pro zvládnutí pandemie podle Výborného tvoří zejména odborníci ze zdravotnictví. „Samozřejmě jsme si vědomi širokých dopadů směrem ke společnosti, ale třeba také ke školám,“ uvedl Výborný.

Fiala nechce ‚bezhlavě‘ rušit opatření proti covidu-19 zavedená Babišovou vládou. Není ani pro lockdown

Číst článek

Dodal, že zatím není rozhodnuto, zda vzniknou další užší pracovní skupiny. „Institut vznikl primárně pro úroveň zdravotního hlediska, abychom dokázali bojovat s pandemií, ale další věci budeme řešit v širším portfoliu,“ řekl Výborný.

„Je třeba dbát na to, že lidský život je na prvním místě, ale důsledky, ekonomické, sociologické a sociální mohou být také významné. A proto si myslím, že ke každému odbornému týmu, kde jsou lékaři, vědci a podobně, by měli být přiřazeni i ekonomové a sociologové,“ řekla místopředsedkyně STAN Věra Kovářová.

Institut pro zvládnutí pandemie tvoří členové Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), praktičtí lékaři nebo zástupci státních institucí, jako jsou hygienické stanice, Státní zdravotní ústav nebo Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Má 28 členů, vede ho předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme