K pátečnímu večeru přibylo 2975 nakažených koronavirem. Je to o 700 méně než před týdnem

Nárůst případů covidu-19 je i tento pátek nižší než před týdnem. Do 18.00 odhalily laboratoře v Česku 2975 nakažených, zhruba o 700 méně než minulý pátek za stejnou dobu. Klesá také počet hospitalizovaných. Podle čtvrtečních údajů jich je 6307, nejméně od konce října. Bilance úmrtí se ale rozrostla o dalších 122 obětí, s nákazou dosud v Česku zemřelo 6996 lidí. V pondělí začne v Česku rozvolňování protiepidemických opatření.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václavské náměstí | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Od březnového začátku epidemie se nákaza prokázala u téměř 485 tisíc lidí. Z toho se jich bezmála 380 tisíc vyléčilo. Aktuálně je v zemi 97 742 nakažených, většina má mírný průběh nemoci. V těžkém stavu je 913 pacientů.

Denní nárůsty počtu nakažených koronavirem dva týdny v Česku klesají. Zatímco ještě na přelomu října a listopadu dosahovaly až přibližně 15 tisíc případů denně, tento týden jich bylo zatím nejvíce ve čtvrtek, a to 6471.

Od pondělí bude PES na stupni čtyři. Prodej i zákaz vycházení se prodlouží do 23 hodin, řekl Blatný

Číst článek

Stále ale výrazně roste počet zemřelých. Už od 19. října je denní počet obětí pokaždé trojciferný. Tento týden zatím s koronavirem zemřelo 566 lidí. Na pátek připadá 43 úmrtí. Pří následujících aktualizacích ale tyto údaje obvykle rostou.

Testovací kapacity

Laboratoře ve čtvrtek provedly 23 905 testů. U těch, kteří test absolvovali poprvé, byl podíl pozitivních 30,5 procenta. Ministerstvo u zveřejňování této hodnoty změnilo metodiku a uvádí už podíl pozitivních právě z takzvaných prvotestů, nikoliv ze všech provedených testů.

Podíly se tak zvýšily. Dosud nejvyšší hodnota byla 4. listopadu, a to 38,4 procenta.

Nejhorší situace je nyní na Havlíčkobrodsku, kde za posledních sedm dní zaznamenali na 100 tisíc obyvatel 634 potvrzených případů covidu. Sousední Chrudimsko hlásí 534 případů a na Svitavsku bylo 497 nakažených na 100 tisíc obyvatel.

Rozvolňování opatření

Rizikové skóre, podle kterého se v Česku řídí opatření proti epidemii, v pátek bylo na 62 bodech ze sta. Vláda v pátek schválila návrh, že se země posune v protiepidemickém systému (PES) z pátého nejtvrdšího stupně do čtvrtého.

Od pondělí tak začne rozvolňování. Má se například obnovovat docházka do základních škol, praktická výuka na středních školách a skupinová výuka do 20 lidí na vysokých školách.

Povoleno bude také shromažďování až šesti osob a bude zmírněn zákaz vycházení od 23.00 místo současných 21.00.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) v pátek po zasedání kabinetu uvedl, že za další týden, od 30. listopadu, by mohl v Česku začít platit stupeň třetí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme