Hygienikům v Plzni pomáhají desítky lidí. ‚Největší problém je nezvedání telefonů,‘ říká studentka

Stovky telefonátů za den musí vyřídit zaměstnanci hygienických stanic, kteří trasují lidi pozitivní na covid-19. V Plzeňském kraji s tím hygienikům pomáhají desítky lidí jiných profesí. Například strážníci, úředníci a také vysokoškoláci z lékařské fakulty nebo Západočeské univerzity v Plzni. „Snažím se vyřídit deset až patnáct hovorů denně. Někdo si chce ale povídat i půl hodiny,“ říká studentka a jedna z pomocnic Jana Cajzová.

Tento článek je více než rok starý.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Telefon v Českém rozhlase

S trasování nakažených osob pomáhají lidé z různých profesí. Ilustrační foto | Foto: Khalil Baalbaki

„Asi největší problém, na který narážíme, je to, že nám lidé neberou telefon. Často vidí cizí telefonní číslo, tak ho prostě nevezmou. Když se jim nedovoláme, tak je nemůžeme ani vytrasovat,“ uvádí studentka plzeňské univerzity Cajzová.

Jak budou vypadat obchody o Vánocích? Regulovaný počet lidí i omezení shlukování, myslí si Dlouhý

Číst článek

Počet lidí, které musí za den obvolat, je podle ní individuální. Záleží totiž na tom, jak jsou jednotlivé hovory dlouhé. „Některé telefonáty máme vyřešené za deset minut. Ale když si ten člověk chce povídat, tak je to klidně i půl hodiny. Snažím se za jeden den dát deset až patnáct lidí,“ popisuje.

Dodává zároveň, že se zatím nesetkala s tím, že by lidé nebyli ochotní spolupracovat. „Troufnu si říct, že si lidé rádi povídají a rádi o sobě ty informace sdělují,“ myslí si.

„Většinu případů se podaří dovolat do čtyř dnů. Někdy jsou ale i dny, kdy těch pozitivních je tolik, že tam to zpoždění může být delší,“ říká Petr Pazdiora, šéf protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje.

Česko má za středu 8925 nových případů covidu. Aktuálně nakažených je téměř 150 tisíc lidí

Číst článek

Ředitel odboru také ubezpečuje, že vytrasované objednávají hygienici na testy hned na ten samý den, případně na další nejbližší den. Laboratoře, které se podílejí na diagnostice této infekce, posílají podle něj všem výsledek SMS zprávou nejpozději druhý den.

Hygienici trasování pořád považují za velmi důležité a chtějí ho zrychlit. I proto stále školí další pomocníky. „Postupně jsme proškolili pracovníky městské policie, zdravotního ústavu, finančního úřadu, magistrátu města Plzeň a poslední proškolení byli příslušníci hasičského záchranného sboru,“ uzavírá Pazdiora s tím, že další proškolená skupina budou státní policisté.

Martina Klímová, vtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme