Za pondělí má Česko 121 nových případů koronaviru. Oproti minulému týdnu je jich o 55 méně

Laboratoře v pondělí potvrdily v Česku 121 nových případů nemoci covid-19, před týdnem jich bylo o 55 více. Denní přírůstky nakažených tak zůstávají nejnižší od loňských letních prázdnin. Počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100 000 obyvatel klesl k úterku na hodnotu osm z předchozích devíti. Mírně se však opět zvýšilo reprodukční číslo, nicméně dál se drží pod hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie.

Praha (Aktualizováno: 10:05 22. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pandemie se v Česku zpomaluje (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Reprodukční číslo, které ukazuje průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, stouplo z 0,84 na 0,88. Platí při tom, že čím níže je pod hodnotou jedna, tím výrazněji epidemie zpomaluje. Pod jedničkou se drží od poloviny dubna.

Od počátku loňského března, kdy testy koronavirus v Česku poprvé potvrdily, covid prokazatelně prodělalo přes 1,66 milionu lidí, zhruba 98 procent z nich se vyléčilo a 30 283 nakažených zemřelo. V nemocnicích je nyní 79 lidí s covidem, z toho deset ve vážném stavu. Statistiky ale nezahrnují ty, kteří jsou sice na covid negativní, dál ale mají vážné zdravotní potíže a vyžadují intenzivní nemocniční péči.

Testy na koronavirus v pondělí absolvovalo přes 158 000 lidí, přičemž většinou to byly antigenní testy. Přesnějších PCR testů bylo na 30 000. Minulé pondělí laboratoře provedly testů více, zhruba o 73 000. U nejčastěji prováděných testů – preventivních – je nyní podíl pozitivních na hodnotě 0,02 procenta.

Kolem půl procenta je pozitivita u diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky. U epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, činí podíl 0,17 procenta. Když epidemie na jaře vrcholila, byla pozitiva testů mnohonásobně vyšší.

Mezi regiony je na tom nyní s výskytem nákazy podle tzv. incidenčního čísla, tedy počtu nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100 000 obyvatel, nejlépe Karlovarský a Královéhradecký kraj. Na 100 000 obyvatel tam připadají dva případy nákazy za týden.

Naopak nejvyšší číslo s 17 případy je momentálně v Praze. Ve všech krajích přitom uvedené číslo k úternímu dni kleslo nebo zůstalo stejné, výjimkou je hlavní město, kde se zvýšilo z předchozích 16 případů.

Koronavirovou situaci pomáhá podle odborníků zlepšovat vyšší proočkovanost obyvatelstva. Od počátku června v pracovní dny zdravotníci naočkovali denně přes 110 000 lidí. V pondělí dostalo podle údajů ministerstva dat, která se zpětně mohou ještě změnit, vakcínu na 105 000 lidí, v mezitýdenním srovnání jich tak bylo zhruba o 8000 méně.

Celkem bylo v Česku od začátku očkování loni v prosinci podáno 7,3 milionu dávek vakcín. Většina vakcín proti covidu používaných v České republice je dvoudávková, aspoň jednu dávku dostalo dosud 4,7 milionu Čechů a plně naočkováno je zhruba 2,6 milionu lidí.

zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme