Pacienty s koronavirem bude možné převážet do Německa. Dopravu zajistí Češi

Pacienty s covidem-19 bude možné převézt do nemocnic v Německu. První nabídky od Saska jsou na devět volných lůžek. Záležet ale bude na konkrétních případech, řekl v úterý novinářům hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN). Nabídka německých lůžek se stane součástí českého národního dispečinku volných lůžek, dodal. O možnost převozů nemocných do Německa žádal Karlovarský kraj vládu dlouhodobě. Jeho nemocnice jsou přetížené.

Praha/Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pacienti s covidem-19 se zatím převáželi jen v rámci Česka, nyní se nově budou moci vozit i do Německa (ilustrační foto) | Foto: Leoš Kučera | Zdroj: GŘ HZS ČR

„Nabídnutá kapacita německých lůžek je zahrnuta do Národního dispečinku a bude záležet na charakteru každého případu. Jinými slovy k možnostem převozu do českých nemocnic přibyla jména těch německých s danou kapacitou a druhem dostupné péče,“ řekl Kulhánek.

Kapacita lůžek se blíží naprostému vyčerpání, není to ničí vina, řekl náměstek Černý

Číst článek

Podle hejtmana kraj dostal informaci od zástupců Saska, že se dostupná kapacita v nemocnicích stále mapuje a Sasko ji aktualizuje.

„Německá strana vyžaduje dokumentaci v německém jazyce. To my řešíme takzvaně on-call překladatelem, to znamená, že když se vyskytne požadavek na transfer do Německa, operativně v řádu několika hodiny získáme překlad zdravotní dokumentace,“ popsal Kulhánek.

Nabídka z Bavorska ještě definovaná není a Bavorsko stále zjišťuje, jaké kapacity může nabídnout.

Žádost z Česka

Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý v úterý novinářům řekl, že požádal ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), aby vláda formálně oslovila Německo kvůli převozu pacientů za hranice. Původně tvrdil, že Česko se na zahraničí obrátí, až budou nemocnice naplněné z 90 procent. V současné době je volných míst asi 15 procent, vyčerpat by se ale mohly za dva až tři týdny.

Hlavní hygienička Rážová: Tvrdý lockdown tady skoro máme. Problém je, jestli ho dodržujeme

Číst článek

Dopravu do Německa i zpět zajistí česká strana. Podle Kulhánka existují zdravotnické dopravní služby, které mají vyřízené povolení jak pro českou, tak pro německou stranu hranice.

Situace v nemocnicích v Karlovarském kraji se za poslední dny nepatrně zlepšila, a nejsou tak vyžadovány hromadné převozy pacientů s covidem-19 do nemocnic mimo Karlovarský kraj. Poslední větší převoz pacientů byl minulý týden ze sokolovské nemocnice, odkud odjelo deset pacientů do Humpolce.

„Od té doby některé dny nebyly žádné požadavky, v některé dny byly v jednotkách případů, což řeší národní dispečink v rámci regionálních nemocnic. Co se řeší na denní bázi, je přemisťování pacientů, kteří již nepotřebují intenzivní péči v rámci kraje do zařízení, které poskytují standardní péči nebo následnou,“ dodal Kulhánek.

Devět pacientů

O možnosti umístit v Německu pouze devět pacientů mluvil dopoledne náměstek mistra zdravotnictví Vladimír Černý. „Mohu ukázat průkaznou korespondenci, že německá strana nabízí pouze devět míst,“ uvedl.

Německý velvyslanec v Praze Christoph Israng přitom v polovině února pro Deník N uvedl, že z německé strany neexistují žádná omezení počtu pacientů, které by tamní nemocnice mohly přijmout.

Server iROZHLAS.cz si proto vyžádal zmiňovaný dopis, podle kterého nabídlo pouze Sasko pro tuto chvíli devět míst.

Dopis Saska ohledně převozů pacientů z Česka | Zdroj: Český rozhlas

sto, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme