Vláda zrušila povinnost nosit respirátor venku. ‚Zůstanou pouze ve vnitřních prostorách,‘ řekl Vojtěch

Vláda v pondělí po jednání s prezidentem Milošem Zemanem zrušila povinnost nosit ochranu úst venku. Zrušení této povinnosti se týká jak chirurgických roušek, tak respirátorů. „Zůstávají pouze uvnitř ve vnitřních prostorech MHD, obchodů,“ sdělil na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch odchází z jednání vlády. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vojtěch přitom ještě minulý týden prosazoval zrušení respirátorů i uvnitř. A to navzdory názoru epidemiologů. „Vzhledem k epidemické situaci, ve které se nacházíme, kdy ta situace se všeobecně zklidňuje, si myslím, že si to můžeme dovolit,“ uvedl k tomu po pondělním jednání vlády přesně před týdnem ministr.

Nařízení nosit roušku nebo respirátor ve venkovních prostorách za přítomnosti dvou a více osob v případě, že není možné dodržet dvoumetrový rozestup a že se nejedná o členy jedné domácnosti, vstoupila v platnost od 10. května.

Odborníci jsou proti návratu roušek ve vnitřních prostorech, ministr Vojtěch ho přesto navrhne

Číst článek

„Od 1. 7. zavádíme povinnost prověřovat každý pozitivní vzorek tzv. diskriminačním PCR. Pokud je shledaná pozitivita, je vzorek vyšetřen tzv. diskriminačním PCR na přítomnost mutace,“ informoval Vojtěch. V případě, že laboratoř toho není schopná, musí si to zařídit u nějaké jiné. Díky tomuto prověřování budou mít hygienické stanice možnost mapovat výskyt mutací koronaviru v Česku.

Následně za týden pak vláda umožní požádat o národní certifikát lidem, kteří se nechali naočkovat ve třetích zemích – tedy mimo Česko a Evropskou unii. „Od 7. 7. dojde k tomu, že lidé, kteří byli očkováni schválenou vakcínou EMA ve třetích zemích, tak budou moci požádat o národní certifikát v rámci celé České republiky,“ upřesnil ministr zdravotnictví.

Ministr Vojtěch dále sdělil, že druhá dávka očkování proti covidu od Pfizer/BioNTech by se od července měla aplikovat po 21 dnech, dosud je to 34 až 42.

aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme