Za příznivé situace otevřeme obchody a vybrané služby 3. května, uvedl ministr Havlíček

Zbytek obchodů, trhů a vybrané služby vláda za pokračující příznivé epidemické situace uvolní od 3. května. Připraveno je celkem šest balíčků, podle kterých se bude rozvolňovat. Rozhodující bude počet nakažených. Jednat o nich bude vláda vždy v pondělí a spuštění balíčku potvrdí vždy ve čtvrtek.

Sledovali jsme online Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministry průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Systém schematicky ukazuje jednotlivé aktivity a současné podmínky, za kterých budeme věci uvolňovat,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Každé pondělí se sejde vláda a zhodnotí, zda bude možné přejít k dalšímu stupni a uvolnit stávající opatření. 

V pondělí se vyšle první vlaštovka a řekneme, za jakých podmínek se bude balíček realizovat. Počkáme pak do čtvrtka, kdy můžeme vyhodnotit, zda došlo v průběhu týdne ke změně. Ve čtvrtek tedy na zasedání vydáme definitivní rozhodnutí,“ popsal, jak vždy bude vláda postupovat, ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO)

Vláda představila nový systém rozvolňování | Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Ohledně otevření obchodů a vybraných služeb bude podle ministra Havlíčka rozhodující datum 3. května. Dojde k němu „za předpokladu incidence 100 na 100 tisíc obyvatel.“

Vybrané služby spojené s péčí o tělo, péčí o zvířata nebo lázeňskou zdravotní péčí budou moci znovu začít podle Havlíčka fungovat za přísných hygienických pravidel. Vláda jejich provoz umožní bez ohledu na počet nakažených. Podmínkou však bude, prokázat se u vstupu antigenním nebo PCR testem.

V současné době mohou fungovat jen vybrané obchody jako potraviny, lékárny, drogerie, optiky či květinářství. Vláda v souvislosti s návratem části žáků do škol od 12. dubna umožnila provoz také prodejnám dětského oblečení a obuvi a papírnictvím. Ze služeb jsou k dispozici od minulého pondělí zámečnictví, prádelny, čistírny nebo provozovny oprav zařízení pro domácnosti nebo prodej náhradních dílů pro auta a stroje. Farmářské trhy mohly rovněž obnovit za přísného režimu provoz od 12. dubna.

Mateřské školky

Od pondělí 26. dubna budou moci plně otevřít mateřské školy v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji, a to bez roušek a testu. Uvedl to ministr školství Robert Plaga. (za ANO)

Vláda představila nový systém rozvolňování | Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

V ostatních regionech budou nadále školky moci navštěvovat pouze předškoláci, kteří i nadále budou muset absolvovat testy. 

V pondělí pak bude vláda rozhodovat o otevření druhých stupňů základních škol rotačně od 3. května pro tyto tři kraje s nejnižším počtem nakažených koronavirem, doplnil ministr.

cen, kuc, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme