Od příštího týdne začne masivní sekvenování, uvedl Arenberger. Za 14 dní bylo zachyceno 56 mutací

Stát začne nejpozději od příštího týdne s masivním sekvenováním vzorků odebraných pacientům pozitivních na covid-19, aby odhalil nové mutace viru. V pořadu CNN Prima NEWS Partir Terezie Tománkové to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Již je podle něj zajištěné financování a kapacita pro sekvenování asi 8000 vzorků měsíčně.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Arenberger

Petr Arenberger | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dosud stát sekvenoval v menším množství, za posledních 14 bylo podle ministra zachyceno 56 mutací různého druhu.

Lidé se nehlásí o léky proti vážnému průběhu covidu. ‚Přijďte, látek máme dost,’ vzkazují lékaři

Číst článek

Ministr řekl, že stát již vybral laboratoře, které budou sekvenování provádět tak, aby pokrývaly celou republiku. „Financování je zajištěno přímo přes resortní ministerstva, čili nejen přes zdravotnictví,“ řekl. Dodal, že se na tom bude podílet například ministerstvo zemědělství nebo Akademie věd. Ministerstvo podle něj vytvořilo pracovní skupinu, která určila počet sekvenovaných vzorků a metodiku pro jejich výběr.

Ministerstvo podle Arenbergera výhledově zvažuje, že sníží frekvenci pojišťovnami hrazených antigenních testů. Nyní se mohou lidé bezplatně nechat otestovat jednou za tři dny. „Určitě do konce června to poběží všechno v tom režimu, tak jak ho známe,“ řekl ministr.

Dodal nicméně, že poté bude stát chtít lidi motivovat spíše k očkování, než k pravidelnému testování. „Snažíme se co nejrychleji otevřít skupiny, aby nejdéle v červnu bylo opravu očkování dostupné všem,“ řekl.

S praktiky počítáme

V souvislosti s očkováním postup státu v pořadu kritizoval místopředseda spolku Mladí praktici Vojtěch Mucha. Praktičtí lékaři podle něj dělají všechno pro to, aby očkovat mohli, ale stát jim není schopen zajistit dost vakcín a preferuje očkovací centra. „Stát stále dává najevo, že očkování praktickými lékaři je na vedlejší koleji, a my pak v očích pacientů vypadáme, že očkování nedokážeme zajistit,“ řekl. V minulém týdnu podle něj 500 k očkování přihlášených praktiků nedostalo vůbec žádnou vakcínu a někteří s očkováním z frustrace úplně končí.

Arenberger k tomu řekl, že stát s praktiky počítá. Připustil, že očkují méně, než byl původní plán, což podle něj bylo způsobeno zejména potížemi s distribucí vakcíny na úrovni krajů. Do ordinací podle něj bylo zatím dodáno 540 000 dávek a 435 000 bylo vyočkováno. Praktičtí lékaři podle něj budou hrát zásadní roli v budoucnu. „Určitě budeme výhledově přecházet na standardní očkovací systémy, to znamená praktičtí lékaři nebo nemocnice,“ řekl. Dodal, že v následujícím půlroce se stát nicméně neobejde bez velkých očkovacích center.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme