Slovinci zařadili Česko mezi bezpečné země. Lidé z Moravskoslezského kraje už nepotřebují testy

Obyvatelé Moravskoslezského kraje mohou bez testů na koronavirus cestovat do Slovinska. Pro Radiožurnál to v pátek řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD. Země podle něj zařadila celé Česko na seznam zelených zemí, kde nehrozí riziko nákazy. Češi s trvalým nebo přechodným pobytem v Moravskoslezském kraji museli dosud předložit potvrzení o rezervaci ubytování a negativní test. Bez něj museli do karantény.

Praha/Lublaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

„Jsem rád, že se nám daří na bilaterální rovině vysvětlit epidemiologickou situaci. Jsem rád, že Slovinsko od dnešních ranních hodin zařadilo nás jako celou zemi na zelený seznam,“ řekl pro Radiožurnál ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovinsko vrátilo celé Česko na seznam bezpečných zemí. Poslechněte si rozhovor s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem

„Tudíž i občané Moravskoslezského kraje mohou cestovat do Slovinska bez jakýchkoli omezení,“ dodal.

Slovinská vláda o tom podle něj rozhodla ve čtvrtek večer, a to s platností od čtvrteční půlnoci. „Myslím, že Slovinsko si po jednáních dokreslilo celkový obraz, proto se také rozhodlo zařadit celou republiku na zelený seznam,“ podotkl.

Moravskoslezský kraj byl dosud na Slovinsku zařazen do žlutého seznamu. Dvoutýdenní karanténě se tak vyhnuli jen ti obyvatelé tohoto kraje, kteří se prokázali dokladem o rezervaci ubytování zaplacené ještě před přeřazením kraje do žlutého seznamu a nanejvýš 36 hodin starým negativním testem.

České velvyslanectví v Lublani upozorňuje také na to, že na slovinském seznamu středně rizikových zemí zůstává Chorvatsko. Češi tak při návratu z Chorvatska nemohou pokračovat v dovolené ve Slovinsku, ale mohou zemí pouze projet. Tranzit nesmí přesáhnout 12 hodin a na slovinském území jsou přípustné pouze nezbytné zastávky.

Semafor beze změn

Roušky v MHD i omezený provoz restaurací. Opatření z Karvinska budou platit v celém kraji

Číst článek

Petříček také uvedl, že český semafor, který dělí země na zelené, oranžové a červené dle rizika nákazy, se zatím nezmění.

„Oblasti, kam směřují čeští turisté, nevykazují větší problémy. Platí to zejména pro Chorvatsko, kde jsou lokální ohniska především ve vnitrozemí, nikoli v přímořských částech země,“ dodal.

Další aktualizace bude minimálně za týden. „Chtěli bychom držet ten týdenní cyklus, že každý pátek by mělo být oznámeno, jak bude semafor vypadat pro následující týden s platností od následujícího pondělí,“ uzavřel Petříček.

Vyberte zemi v mapě.

Tomáš Pancíř, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme