Ústavní soud vyhověl stížnosti dětí, které se musely testovat na koronavirus, ačkoliv měly protilátky

Nejvyšší správní soud (NSS) chyboval, když odmítl návrh podaný jménem tří dětí, které se musely v dubnu ve školách testovat, ačkoliv měly protilátky na nemoc covid-19. Stížnosti v pátek vyhověl Ústavní soud (ÚS). Chyba spočívala v tom, že se NSS návrhem nezabýval věcně. Svou pravomoc při přezkoumávání vyložil úzce, ačkoliv jiné návrhy směřující proti koronavirovým opatřením řešil detailně, opakovaně je rušil nebo konstatoval nezákonnost.

Tento článek je více než rok starý.

Brno (Aktualizováno: 10:48 26. 11. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výuka na základní škole

Výuka na základní škole | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

NSS odmítl podnět dětí s vysvětlením, že justice nemůže aktivně přidávat do opatření nové výjimky, v tomto případě pro lidi s protilátkami. Podle ústavních soudců však jde o nesprávnou úvahu. Nedostatečná úprava výjimek v mimořádném opatření se může stát důvodem k zásahu NSS, podobně jako když ÚS ruší zákony nebo jejich části. Právě proto, že nemůže přidávat nové výjimky, musí ustanovení zrušit, aby vytvořil prostor pro novou právní úpravu.

Námitkou k neuznávání protilátek – na rozdíl od očkování, testu a prodělané nemoci – se měl proto NSS řádně zabývat.

Stovky prvňáků opakují nebo propadnou, letos jich může být víc. Na školách často chybí podpora

Číst článek

„Na tomto základě měl případně v situaci, kdy by dospěl k závěru, že je úprava výjimek v napadeném opatření obecné povahy nedostatečná, napadené mimořádné opatření (...) zrušit či vyslovit jeho nezákonnost,“ uvedla soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

Procesní postup soudu

Ústavní soudci se ale v pátečním rozhodnutí nijak nezabývali uznáváním či neuznáváním protilátek. Důvodem pro jejich zásah se stal jen procesní postup NSS. Nyní by mělo padnout nové rozhodnutí NSS.

Sporné opatření už v daném znění neplatí. Laboratorně potvrzené protilátky však stále nejsou řazeny na úroveň očkování nebo zotavení z nemoci v posledních 180 dnech. Odborníci a politici dosud vedou diskuse o případném uznávání protilátek.

NSS v letošním roce opakovaně rozhodl, že některá koronavirová opatření byla v rozporu se zákonem a kritizoval ministerstvo zdravotnictví například právě za to, že nebralo laboratorně prokázané protilátky stejně jako očkování.

Judikatura se ale vyvíjí, v říjnu soudci zamítli návrh na zrušení obdobné pasáže v jednom z novějších opatření. Akceptovali doplněné vysvětlení ministerstva, že přítomnost protilátek neznamená automaticky imunitu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme