Hejtmani odmítají, aby si kraje a školy zajišťovaly testy pro školáky, které nebyl schopen zajistit stát

Asociace hejtmanů v úterý odmítla úvahy, že by antigenní testy na covid-19 pro školy měly zajišťovat školy nebo kraje. Stát zřejmě antigenních testů pro školáky nebude mít od 10. května dost kvůli problémům s tendrem na testy do škol. Stanovisko hejtmanů sdělil médiím předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS). Návrh ministerstva zdravotnictví, aby si školy zajistily testy samy, označila asociace za scestný.

České Budějovice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihočeský hejtman Martin Kuba

Jihočeský hejtman Martin Kuba | Foto: Petr Lundák | Zdroj: MAFRA/Profimedia

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) v pondělí oznámila zrušení tendru na 5,6 milionu antigenních testů do škol. Ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky. Současné zásoby testů ve školách stačí podle zástupců škol asi do konce příštího týdne.

Správa hmotných rezerv zrušila tendr na miliony testů do škol

Číst článek

„S výběrovým řízením na dodávky testů pro školy to dopadlo přesně tak, jak jsme předpokládali a opakovaně jsme na to riziko upozorňovali. Stát nebyl schopen vysoutěžit dodavatele a od 10. května nebude mít čím testovat žáky ve školách. Pokud v této chvíli argumentuje ministerstvo tím, že školy si mohou nakoupit ty testy samy, tak je to naprosto nesmyslné. Stát nebyl schopen situaci vyřešit za posledních několik týdnů, a je naprosto iluzorní, že kraje a školy teď budou narychlo soutěžit desítky tisíc testů,“ uvedl Kuba.

Správa rezerv nemá v tuto chvíli ve skladech pro školy žádné další zásoby antigenních testů na covid-19. Novou zakázku zatím nevypsala.

Nyní se děti z prvního stupně základních škol, které chodí do školy v rotačním systému ob týden, testují ve škole dvakrát týdně antigenním testem. Ministerstvo zdravotnictví mluví o možnosti nejdřív od června začít přecházet na citlivější PCR testy. Za první týden bylo pozitivních 302 z asi 610 tisíc testů u dětí ve školách, tedy asi 0,6 promile.

„Nemáme teď vůbec jistotu, jak to testování teď bude probíhat a jako hejtmani odmítáme, aby školy byly vystaveny povinnosti teď rychle během týdne zařídit soutěž, kterou nebyl schopen zorganizovat stát. Řeči o zavedení PCR testů jsou sice hezké, ale stát dodnes neřekl, jestli na tak masivní testování všech škol reálně existují kapacity a co by to ekonomicky znamenalo. Opakovaně se jako Asociace krajů snažíme, aby tohle bylo jasně řečeno,“ uvedl Kuba.

Pět týdnů se na ÚKŠ ptám, co bude, až stát nezvládne VŘ na další AG testy pro školy a zjistí, že za týden dojdou: “Ne že nám pak řeknete, že si je školy mají vysoutěžit samy!”

Stát zrušil VŘ a od 10. května není čím testovat.

MŠMT : Školy si mohou testy vysoutěžit samy.

15:16 – 27. 04. 2021

71 776

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme