RegioJet nabízel samotesty pro návrat z ciziny. Podle ministerstva je to neakceptovatelné
Turisté se otestují sami, lékař je kontroluje jen přes video. Negativní potvrzení pak zašle e-mailem. Tak vypadá antigenní testování v režii pražské firmy Doktor na telefonu. Společnost RegioJet její služby nabízela Čechům vracejícím se vlakem z Chorvatska, podle ministerstva zdravotnictví ale samotesty pro cestování používat nejde.
„Udělal jsem si test, který jsem si zakoupil u společnosti RegioJet. Bylo to rychlé a bezproblémové,“ popsal Radiožurnálu svou zkušenost jeden z Čechů vracejících se vlakem z Chorvatska.
„Přihlásil jsem se na kód, který jsem dostal od RegioJetu. Byl jsem v online čekárně a během minuty se mi tam ukázala lékařka, se kterou jsem absolvoval test. Počkal jsem 15 minut, ukázal jsem jí to na kameru, ona si to ofotila a zhodnotila, že to je OK,“ dodal s tím, že potvrzení mu následně přišlo na e-mail.
Pro cestu do Chorvatska už není nutné potvrzení o bezinfekčnosti. Česko se přesunulo mezi zelené země
Číst článek
Podobnou zkušenost v Chorvatsku popsali i další čeští turisté.
Ředitelce krajské hygienické stanice Splitsko-Dalmatské župy Željce Karinové se ale takový postup nezdá. „Myslím, že to není v pořádku. Testy musejí dělat a vyhodnocovat zdravotničtí pracovníci,“ řekla Radiožurnálu.
Lékaře po videu pro Čechy nasmlouvala společnost Doktor na telefonu, s. r. o., která provozuje portál Onlinetestovani.cz.
Pražská firma vznikla letos v lednu. Kontrakt mezi ní a RegioJetem, který jezdí mezi Chorvatskem a Českem od konce května, domlouval podle svých slov Ondřej Popek.
Popek Radiožurnálu řekl, že už na začátku téhož měsíce požádala společnost Doktor na telefonu ministerstvo zdravotnictví o validaci svých služeb, to zatím prý neodpovědělo.
Proto firma požádala o stanovisko Krajskou hygienickou stanici Jihočeského kraje. „Ta se vyjádřila, že je vše v pořádku, podle toho se řídíme,“ popsal Popek s odkazem na web Onlinetestovani.cz, kde je detailní popis, jak služba funguje.
‚Neakceptovatelné‘
Na webu společnosti Doktor na telefonu je také uvedeno, že firma služby poskytuje v souladu s ministerstvem zdravotnictví. To tvrdí také jednatel firmy Marek Chatrný s tím, že jde o službu, která má lidem v době pandemických opatření zjednodušit život.
Kdo odmítá očkování, měl by převzít finanční odpovědnost za testy, navrhují zdravotní pojišťovny
Číst článek
„Antigenní testování provádíme přes webový portál formou videohovoru v režimu distanční péče, takzvané telemedicíny, v souladu s praktikami ministerstva zdravotnictví,“ napsal Radiožurnálu Chatrný.
Resort s tím ale nesouhlasí. „Lékařské potvrzení o tom, že si člověk udělal samotest, byť je to v rámci nějakého videohovoru s lékařem, je pro cestování neakceptovatelné a není to splnění povinnosti podle mimořádného opatření. Že samotesty pro cestování nelze použít, na to byly upozorněny skrze ministerstvo zahraničí i cestovní kanceláře,“ reagovala mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.
Služba poskytovaná ‚v Česku‘
Ministerstvo zdravotnictví na svém webu navíc poukazuje na to, že „písemné potvrzení o výsledku testu musí vystavit poskytovatel zdravotních služeb s oprávněním v daném státu, kde test provedl“.
Firma se brání, že službu de facto neposkytuje v Chorvatsku, ale v Česku. „Službu poskytuje kvalifikovaný zdravotník na základě povolení krajské hygienické stanice a krajského úřadu v České republice, nikoli v zahraničí,“ vysvětlil Chatrný s tím, že bude o svém podnikání ještě tento týden s resortem jednat.
Mluvčí společnosti RegioJet Aleš Ondrůj k tomu uvedl, že dopravce si službu prověřoval. Samotesty pro návrat Čechů domů prý ale nabízí jen jako službu externího partnera. „Je na něm, aby splnil veškeré náležitosti,“ dodal Ondrůj s tím, že v tuto chvíli už kontrakt nepokračuje.
Chorvatsko je totiž od pondělí na cestovatelském semaforu Česka mezi takzvanými „zelenými zeměmi“, tudíž cesty tam i zpět jsou bez omezení.