RegioJet nabízel samotesty pro návrat z ciziny. Podle ministerstva je to neakceptovatelné

Turisté se otestují sami, lékař je kontroluje jen přes video. Negativní potvrzení pak zašle e-mailem. Tak vypadá antigenní testování v režii pražské firmy Doktor na telefonu. Společnost RegioJet její služby nabízela Čechům vracejícím se vlakem z Chorvatska, podle ministerstva zdravotnictví ale samotesty pro cestování používat nejde.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí RegioJetu uvedl, že dopravce si službu prověřoval a samotesty nabízí jen jako službu externího partnera. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Udělal jsem si test, který jsem si zakoupil u společnosti RegioJet. Bylo to rychlé a bezproblémové,“ popsal Radiožurnálu svou zkušenost jeden z Čechů vracejících se vlakem z Chorvatska.

„Přihlásil jsem se na kód, který jsem dostal od RegioJetu. Byl jsem v online čekárně a během minuty se mi tam ukázala lékařka, se kterou jsem absolvoval test. Počkal jsem 15 minut, ukázal jsem jí to na kameru, ona si to ofotila a zhodnotila, že to je OK,“ dodal s tím, že potvrzení mu následně přišlo na e-mail.

Pro cestu do Chorvatska už není nutné potvrzení o bezinfekčnosti. Česko se přesunulo mezi zelené země

Číst článek

Podobnou zkušenost v Chorvatsku popsali i další čeští turisté.

Ředitelce krajské hygienické stanice Splitsko-Dalmatské župy Željce Karinové se ale takový postup nezdá. „Myslím, že to není v pořádku. Testy musejí dělat a vyhodnocovat zdravotničtí pracovníci,“ řekla Radiožurnálu.

Lékaře po videu pro Čechy nasmlouvala společnost Doktor na telefonu, s. r. o., která provozuje portál Onlinetestovani.cz.

Pražská firma vznikla letos v lednu. Kontrakt mezi ní a RegioJetem, který jezdí mezi Chorvatskem a Českem od konce května, domlouval podle svých slov Ondřej Popek.

Popek Radiožurnálu řekl, že už na začátku téhož měsíce požádala společnost Doktor na telefonu ministerstvo zdravotnictví o validaci svých služeb, to zatím prý neodpovědělo.

Proto firma požádala o stanovisko Krajskou hygienickou stanici Jihočeského kraje. „Ta se vyjádřila, že je vše v pořádku, podle toho se řídíme,“ popsal Popek s odkazem na web Onlinetestovani.cz, kde je detailní popis, jak služba funguje.

‚Neakceptovatelné‘

Na webu společnosti Doktor na telefonu je také uvedeno, že firma služby poskytuje v souladu s ministerstvem zdravotnictví. To tvrdí také jednatel firmy Marek Chatrný s tím, že jde o službu, která má lidem v době pandemických opatření zjednodušit život.

Kdo odmítá očkování, měl by převzít finanční odpovědnost za testy, navrhují zdravotní pojišťovny

Číst článek

„Antigenní testování provádíme přes webový portál formou videohovoru v režimu distanční péče, takzvané telemedicíny, v souladu s praktikami ministerstva zdravotnictví,“ napsal Radiožurnálu Chatrný.

Resort s tím ale nesouhlasí. „Lékařské potvrzení o tom, že si člověk udělal samotest, byť je to v rámci nějakého videohovoru s lékařem, je pro cestování neakceptovatelné a není to splnění povinnosti podle mimořádného opatření. Že samotesty pro cestování nelze použít, na to byly upozorněny skrze ministerstvo zahraničí i cestovní kanceláře,“ reagovala mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Služba poskytovaná ‚v Česku‘

Ministerstvo zdravotnictví na svém webu navíc poukazuje na to, že „písemné potvrzení o výsledku testu musí vystavit poskytovatel zdravotních služeb s oprávněním v daném státu, kde test provedl“.

Firma se brání, že službu de facto neposkytuje v Chorvatsku, ale v Česku. „Službu poskytuje kvalifikovaný zdravotník na základě povolení krajské hygienické stanice a krajského úřadu v České republice, nikoli v zahraničí,“ vysvětlil Chatrný s tím, že bude o svém podnikání ještě tento týden s resortem jednat.

Mluvčí společnosti RegioJet Aleš Ondrůj k tomu uvedl, že dopravce si službu prověřoval. Samotesty pro návrat Čechů domů prý ale nabízí jen jako službu externího partnera. „Je na něm, aby splnil veškeré náležitosti,“ dodal Ondrůj s tím, že v tuto chvíli už kontrakt nepokračuje.

Chorvatsko je totiž od pondělí na cestovatelském semaforu Česka mezi takzvanými „zelenými zeměmi“, tudíž cesty tam i zpět jsou bez omezení.

Matěj Skalický, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme