VIDEO: Jiné v Čechách, jiné na Moravě. Čeští žáci budou ve školách používat dva typy testů

K samotestování na koronavirus budou žáci prvního stupně základních škol používat od pondělí dva typy testů. Jeden dostanou děti především v Čechách, druhý hlavně na Moravě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testy od firmy Lepu Medical z Číny, které dostanou žáci hlavně v Čechách (archivní foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kapátko s roztokem, špejli s vatou a testovací sešit. Tyto tři věci budou školáci v Čechách od pondělí používat při samotestování na koronavirus. Výtěr vatovým tamponem děti provedou pouze z přední části nosu. Otestovat se musí dvakrát do týdne.

Smejkal: Rotační výuka může snížit riziko přenosu covidu o desítky procent, plošný návrat možný není

Číst článek

Děti budou muset otevřít testovací sešit a odtrhnout z něj ochranný pásek. Pak si vezmou tyčinku s tamponem a zasunou ji do přední části nosu. Tyčinkou několikrát přejedou po sliznici nosní dírky, nejprve jedná, a pak i druhé. Tím je odběr hotový.

Tyčinku je následně nutné vložit přímo do otevřeného sešitu. A k tamponu přidat šest kapek roztoku, pak se sešit zavře a za 15 minut se na jeho přední straně objeví výsledek. Pozitivní je pouze v případě, že test ukáže dvě čárky.

Školáci na Moravě budou naproti tomu potřebovat čtyři věci: zkumavku, kapátko s roztokem, špejli s vatou a testovací kartu. Také tady bude platit, že výtěr vatovým tamponem děti provedou pouze z přední části nosu. A otestovat se musí dvakrát do týdne.

Ministerstvo zdravotnictví odložilo otevření škol na Děčínsku. Objevila se tam brazilská mutace covidu

Číst článek

Do zkumavky přidají děti šest kapek roztoku z kapátka, pak si vezmou tyčinku s tamponem a zasunou si ji do přední části nosu. Tyčinkou několikrát přejedou po sliznici nosní dírky, nejprve jedná, a pak i druhé. Stačí tak pětkrát. A tím je odběr hotový.

Tampon pak vloží do připravené zkumavky s roztokem a zhruba desetkrát ho v ní otočí. Potom by měla tyčinka v roztoku asi minutu odpočívat. Následně ji děti vyndají a zkumavku uzavřou odkapávačem tak, aby mohly roztok ze zkumavky nakapat na testovací kartu. Za 15 minut se objeví výsledek. Pozitivní je opět jen v případě, že test ukáže dvě čárky.

Několik škol si už v pilotním testování úspěšně vyzkoušelo také neinvazivní metodu PCR, kdy děti plivaly do zkumavek nebo kloktaly. Školy tak od pondělí budou moct využívat i neinvazivní PCR testy. Nebude třeba je využívat dvakrát týdně, postačí jednou, ale testování budou muset školy uhradit ze svého, protože tyto testy stát nesoutěžil. Na kontrolní PCR test bude muset i dítě, které bude mít pozitivní antigenní test.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme