‚Je tu velmi silná indicie.‘ Laboratoř v Česku má podezření, že odhalila nakažlivější mutaci koronaviru

Národní referenční laboratoř má podezření, že se v Česku objevila britská mutace koronaviru. Pro Deník N to v sobotu uvedla její vedoucí Helena Jiřincová, která informaci následně potvrdila pro Radiožurnál. Stanovisko vydal také Státní zdravotní ústav, který indikaci popsal. Tato mutace koronaviru je podle odborníků nakažlivější než původní varianta. Nevede ale k vážnějšímu průběhu nemoci.

Praha (Aktualizováno: 13:41 16. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Možný výskyt britské mutace koronaviru zaznamenali podle Jiřincové na základě analýzy výsledků PCR testů. Britská mutace totiž může podle ní ovlivnit citlivost testovacích souprav, které laboratoře používají na sekvenování vzorků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cílem má být zachránit co nejvíc životů a co nejvíc dobrých let života, soudí matematik Levínský

„Je tu velmi silná indicie, že tam, kde máme posun citlivosti v (testovací) soupravě, můžeme mít tzv. britskou mutaci,“ řekla Deníku N.

Počet možných případů zatím není známý. Národní referenční laboratoř nyní prověřuje 10 vzorků. Citlivější výzkum provádí jedna pražská laboratoř a vzorky prověřují i další laboratoře v Česku.

„Vzorky, které máme, pocházejí z pražské laboratoře, se kterou dlouhodobě spolupracujeme, která sbírá materiály nejen z Prahy, ale i z širšího okolí,“ dodala Jiřincová pro Radiožurnál. Výsledky mají být známé nejpozději do konce příštího týdne.

Vakcína proti koronaviru chrání i před novými mutacemi, dokazuje předběžná americká studie

Číst článek

Tato mutace koronaviru, která se poprvé objevila koncem loňského roku na jihu Británie, se podle odborníků šíří značně rychleji než původní varianta. Podle studií ale nezpůsobuje vážnější průběh nemoci.

„Na každých 10 lidí, které by nainfikovaly staré verze koronaviru, jich ‚britská varianta‘ infikuje 15,“ popsal pro Deník N virolog Petr Plevka.

Informace o nové variantě nechtěl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) komentovat. Znovu ale apeloval na dodržování opatření proti šíření koronaviru:

„Britská varianta je spojována s rychlejším šířením viru. Bylo by tedy ještě důležitější dodržovat opatření ke snížení mezilidských kontaktů a dodržování protiepidemickými opatření,“ uvedl ministr.

Nakažlivější mutace se už prokázala například na Slovensku, v Německu, v Rakousku nebo ve Francii, ale také v USA nebo Japonsku. Jsou kvůli ní zpřísněny podmínky návratu z Velké Británie a Severního Irska do České republiky. Přísnější podmínky zavedla i řada dalších států.

jas, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme