Lidé protestovali v centru Prahy proti koronavirovým opatřením. Neměli roušky, nedodržovali rozestupy

V centru Prahy v neděli odpoledne protestovaly stovky odpůrců vládních protiepidemických opatření. Demonstranti se sešli na Václavském a Palackého náměstí, průvodem se pak vydali přes Staroměstské náměstí k úřadu vlády. Protesty se podle policie obešly bez větších problémů a trvaly několik hodin. Mnoho účastníků dorazilo bez roušek a na shromážděních nedodržovali povinné rozestupy.

Praha (Aktualizováno: 18:00 6. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastníci akce nazvané Pochod svobody se sešli na Václavském náměstí v Praze, kde protestovali proti vládním protiepidemickým opatřením. | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Lidé z Palackého náměstí prošli kolem Národního divadla na Můstek, kde několik desítek minut čekali na demonstranty z druhého shromáždění. Za stálého skandování „Pojďte s námi“ vyrazili dál.

Blatný: Situace je křehká. Zhoršení skóre systému PES bude v pondělí jedno z hlavních témat vlády

Číst článek

Protesty byly poklidné, sdělila mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Policie podle ní nemusela proti protestujícím zasahovat. „Policisté pouze upozorňovali účastníky, aby dodržovali vládní nařízení,“ uvedla mluvčí. S demonstranty například řešili nenasazené roušky. Například s nimi řešili nenasazené roušky.

„Některé osoby budou oznámeny správnímu orgánu,“ dodala Kropáčová. Na Čechově mostě také policisté zajistili muže, který měl u sebe drogy, a předvedli ho na policejní služebnu.

Demonstrací se může v současné době účastnit nejvíc stovka lidí, a to ve skupinách po 20 účastnících. Musejí zachovávat rozestupy mezi skupinami alespoň dva metry a každý musí mít zakrytá ústa a nos. Kvůli počtu účastníků policisté nezasahují.

Obě demonstrace svolali pořadatelé přes sociální sítě. Přes 400 lidí avizovalo, že dorazí na Palackého náměstí, zhruba tři stovky uvedly, že přijdou na Václavské náměstí.

Policie zasahovala v podnicích otevřených i přes noc. Blatný označil chování majitelů za nezodpovědné

Číst článek

Lidé si na demonstraci přinesli české i slovenské vlajky a transparenty s nápisy jako „Pokud my, tak vy první“ odkazující na možnou vakcinaci proti covidu-19. Někteří protestující dorazili v rytířském brnění na koni představující blanické rytíře. Na obě akce dohlížejí desítky policistů.

„Zavádění totality pokračuje dál a my si to necháváme líbit. Pojďme žít bez vlády a jejích opatření. Pojďme žít a volně dýchat, jako jsme žili o loňských Vánocích,“ uvedl organizátor demonstrace na Václavském náměstí nazvané Manifestace za svobodu a pravdu odsuzující teror a manipulaci David Tesař ve facebookové pozvánce na nedělní protest.

Svolavatelé pochodu ve veřejné výzvě vládě zároveň požádali, aby uzavřeným provozům poskytla podporu a také upustila od celoplošných opatření.

Je zjevné, že opatření pomalu přestávají fungovat, ale nevíme proč, říká biochemik Konvalinka

Číst článek

Shromáždění na Palackého náměstí nazvali organizátoři Mikulášská demonstrace proti vládním nařízením s průvodem. Účastníky vyzvali, aby dorazili v maskách Mikulášů, andělů a čertů.

Demonstrace proti vládním opatřením se v Praze konala již 28. října, byla převážně poklidná. Násilně skončil protest o deset dní dříve, kdy policisté zadrželi 144 lidí.

Část demonstrantů se po oficiálním konci akce na pražském Staroměstském náměstí střetla s policií. Házeli na policisty lahve, kameny, odpadkové koše i petardy. Policie použila slzný plyn, vodní dělo a zásahové výbušky, vytlačovala je koňmi i vozidly.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme