Policie zasahovala v podnicích otevřených i přes noc. Blatný označil chování majitelů za nezodpovědné

Policie v noci zasahovala ve velkém množství restaurací a barů, které byly přes zákaz otevřené po 22. hodině. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to označil za neakceptovatelnou nezodpovědnost. Podle něj je Česko na hranici mezi třetím a čtvrtým stupněm protiepidemického systému PES a při zhoršení situace hrozí, že se restaurace a bary, které byly znovu otevřené teprve ve čtvrtek, budou muset opět zavřít.

Praha (Aktualizováno: 15:39 5. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Blatný | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„I kdyby to byly jen desítky případů, považuji to za velký problém,“ řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný v České televizi. Rozumí tomu, že lidé se po dlouhé době uzavření restaurací chtějí scházet a bavit, vinu dává provozovatelům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO)

Zákazníci by podle něj pochopili, pokud majitel restaurace vládní nařízení o omezené otvírací době dodržuje, a takových je podle něj naprostá většina. „Ale když se i malá část bude chovat neodpovědně, tak na to doplatíme všichni,“ dodal.

Mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová potvrdila, že policisté k podobným případům v noci vyjížděli. Dodala však, že přesný počet případů porušení opatření zavedených kvůli šíření koronaviru, i to, jak byla opatření porušena, bude znát až po víkendu.

Podle ministra šlo o desítky až stovky takových případů porušení zákazu v rámci celé České republiky. Nejčastěji šlo o noční kluby, dodal Blatný.

Zavřeli a znovu otevřeli

„Někteří provozovatelé restaurací a klubů se bohužel chovají velice nezodpovědně. Podle informací od policejního prezidenta vyjížděly v noci hlídky k velkému množství případů, kdy byly podniky otevřené i po 22. hodině,“ kritizoval majitele ministr zdravotnictví.

V provozu je 69 procent gastropodniků, tržby stouply o třetinu. Otevřely i některé kluby a diskotéky

Číst článek

„Dokonce to bylo i tak, že poté, co policie odjela a nakázala uzavření tohoto klubu, tak za půl hodiny tam musela přijet znovu, protože majitel znovu otevřel. To mi připadá jako zásadní nezodpovědnost,“ uvedl pak pro Radiožurnál Blatný. A dodal, že takovéto chování považuje za naprosto nepřijatelné.

„Jsou to právě tato místa, která se mohou stát ohnisky další nákazy a mohou být zodpovědná za to, že kluby a restaurace budou muset znovu zavřít a že opět dojde k šíření v populaci,“ dodal.

Blatný proto požádal ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) i policejního prezidenta Jana Švejdara o zpřísnění kontrol a vyslovil se pro to, aby provozovatelé takových podniků dostali pokuty v horní hranici, tedy v milionech korun.

Mluvčí jihomoravských policistů David Chaloupka potvrdil, že policisté v průběhu noci v jednom z klubů v centru Brna zasahovali.

„Oznámení bylo několik s tím, že mělo docházet k porušování aktuálně platných vládních nařízení. Vyšetřování stále pokračuje, doplňují se výpovědi svědků, proto zatím k případu nebudeme uvádět další informace,“ uvedl Chaloupka.

Při páteční kontrolní akci ve Stodolní ulici v Ostravě odhalili strážníci ve spolupráci s policisty tři podniky otevřené po zavírací době, informoval v sobotu mluvčí strážníků Jindřich Machů. V každém z podniků se po povolené 22.00 bavilo do desítky lidí.

Mezi třetím a čtvrtým stupněm

Už v pátek označil Blatný epidemickou situaci za velmi křehkou a jakýkoliv výkyv podle něj může znamenat její výrazné zhoršení.

Nedělní radost z rozvolňování kalí čtvrteční data. ‚Počet nakažených opět roste,‘ potvrzuje Dušek

Číst článek

„Nechci strašit, ale stále se pohybujeme na pomezí třetího a čtvrtého stupně. Opravdu chceme zpátky do ‚čtyřky‘? Pokud se nebudeme všichni chovat zodpovědně, budou to bohužel právě restaurace, kluby a bary, které budou opět zavřeny,“ podotkl.

Zdůraznil, že nynější epidemická situace je odrazem doby před týdnem až deseti dny, dopady čtvrtečního rozvolnění se projeví znovu až koncem příštího týdne.

Nyní se protiepidemická opatření řídí podle systému PES, ve kterém se vypočítává rizikové skóre na škále nula až sto. Posledních třináct dní je v zemi na hodnotě 57.

Po sedmi dnech, které jsou pro zmírnění opatření potřeba, vláda proto minulou neděli schválila přesun do třetího stupně rizika. Platí od čtvrtka a na rozdíl od čtvrtého stupně v něm neplatí noční zákaz vycházení a otevřely se restaurace, služby, všechny obchody nebo hotely.

jar, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme