Nouzový stav není v nejbližších dnech na stole, řekl Hamáček. V pondělí ho nenavrhne ani Vojtěch

Vyhlášení nouzového stavu „není v nejbližších dnech na stole“. Novinářům to v neděli na Dnech NATO v Mošnově na Novojičínsku řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) pak České televizi řekl, že v pondělí nebude na jednání vlády navrhovat vyhlášení nouzového stavu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ministr vnitra Jan Hamáček | Foto: Michaela Danelová/Český rozhlas | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ale zároveň pro Otázky Václava Moravce České televize dodal, že o této možnosti bude kabinet diskutovat, zvažovat pro a proti.

Vojtěchova vyjádření pro server SeznamZprávy.cz by mohl být vyhlášen nouzový stav, když reprodukční číslo překročí 2. Reprodukční číslo udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný.

Prymula očekává až 8000 nakažených koronavirem denně a uzavření škol v Praze

Číst článek

Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula v neděli řekl v Partii televize Prima, že reprodukční číslo se nyní blíží 1,8.

„Já průběžně dostávám informace o matematických modelech. Ten aktuální ukazuje, že zatím se držíme kolem 1,6, což není příjemné, ale není to ten nejhorší scénář. Takže určitě jeden z prvních výstupů (Ústředního krizového štábu) bude jasné sdělení, co za jakého čísla nebo jakým směrem bychom potom směřovali,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček.

Dodal, že nouzový stav je vyhlašován, když situace už není zvladatelná standardními prostředky.

„To není v nejbližších dnech na stole. Ty predikce jsou složité, ale sami odborníci říkají, že zdravotnický systém zvládne hospitalizované, kteří souvisejí s počtem nakažených až do 120 tisíc, což rozhodně není otázka září, to je spíš v predikcích v říjnu,“ řekl Hamáček.

Šéf anesteziologů Černý: Máme kapacitu ještě na tisíc pacientů vyžadujících intenzivní péči

Číst článek

Základ podle něj je v žádném momentě nepřehltit zdravotnický systém. „My budeme dělat všechno pro to, abychom zdravotnický systém nezahltili,“ uvedl vicepremiér.

O případném vyhlášení dalších opatření bude jednat Ústřední krizový štáb.

„Tam si jasně řekneme, jaké jsou scénáře. Pak bude tisková konference, a pokud bychom nějaká opatření přijímali, tak to včas sdělíme tak, aby se na to všichni mohli nachystat,“ řekl Hamáček. Zavedení dalších opatření by podle něj vláda oznámila s dostatečným předstihem.

Prymula v televizi Prima uvedl, že je třeba uvažovat i o vyhlášení nouzového stavu, který by kabinetu umožnil zavádění závažnějších celoplošných opatření, k nimiž nemá pravomoc ministerstvo zdravotnictví. Předseda opoziční ODS Petr Fiala na Primě uvedl, že nouzový stav na místě není.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme