První vakcíny od Moderny dorazí do Česka v úterý. Místo avizovaných 20 tisíc půjde o 8000 dávek

Vakcína proti covidu-19 od firmy Moderna dorazí podle ministerstva zdravotnictví až v úterý. Má jít o 8000 dávek. Premiér Andrej Babiš (ANO) přitom v neděli mluvil o 20 tisících dávkách, které měly do Česka dorazit již v pondělí. Informovala o tom Česká televize.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 12:39 11. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česko zatím očkuje vakcínou od firem Pfizer/BioNTech. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Česko má podle harmonogramu, který je součástí očkovací strategie, objednáno 80 tisíc dávek vakcíny Moderna měsíčně od ledna do března, od dubna do září pak 278 tisíc dávek měsíčně.

Česko má za neděli 4283 případů, o třetinu méně než minulý týden. Skóre PES kleslo na 84

Číst článek

Do soboty bylo v republice očkováno podle dřívějšího vyjádření Babiše asi 40 tisíc lidí vakcínou od prvního výrobce schválenou pro EU, tedy od firem Pfizer a BioNTech. V neděli v České televizi řekl, že do Česka přišlo této vakcíny 101 plat, z nichž každé by podle původního propočtu mělo obsahovat 975 dávek.

Nově je možné z jedné lahvičky očkovat až šest dávek, může to tedy znamenat až 1170 očkovaných z jednoho plata. Babiš uvedl, že 27 plat dostaly kraje a 74 bylo rozděleno mezi fakultní a vojenské nemocnice a zdravotní ústavy.

Vakcína od Moderny

Jedna lahvička očkovací látky proti covidu-19 od firmy Moderna, které má do Česka dorazit v úterý první dodávka, obsahuje deset dávek vakcíny. Skladuje se v mrazu od minus 15 do minus 25 stupňů Celsia.

Na obalu vakcíny bude podle českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv označení pro USA. Dodávat na evropský trh se může díky výjimce od Evropské agentury pro léčivé přípravky. Podobně jsou označené prvních několik měsíců i očkovací látky od Pfizeru.

Očkovací strategie je podle expertů málo ambiciózní. ‚Bude to stát lidské životy a miliardy korun,‘ tvrdí

Číst článek

Podle dalších zveřejněných dat o vakcíně se bude aplikovat lidem starším 18 let, potřeba jsou dvě dávky s odstupem 28 dní. Očkuje se stejně jako Pfizer/BioNTech do paže.

Do klinického hodnocení této vakcíny se zapojilo zhruba 30 tisíc lidí mezi 18 a 94 lety, polovina dostávala vakcínu a polovina placebo. Hodnocení ukázalo u lidí očkovaných vakcínou snížení případů onemocnění s příznaky o 94,1 procenta. U pacientů s rizikem vážného průběhu nemoci covid-19 jako jsou lidé chronickým onemocněním plic, srdečním onemocněním, obezitou, onemocněním jater, diabetem nebo infekcí HIV ukázala účinnost 90,9 procenta.

Vakcína dostala od Evropské agentury pro léčivé přípravky podmínečnou registraci, což je běžný mechanismus umožňující vstup na trh nezbytným léčivým přípravkům. Další hodnocení bude pokračovat ještě dva roky. Sledovat se budou zejména nežádoucí účinky.

Nejčastěji se vyskytovala bolest a zduření v místě injekce, únava, zimnice, horečka, otok nebo citlivost lymfatických uzlin v podpaží, bolesti hlavy, svalů a kloubů, nevolnost a zvracení. I středně závažné pak většinou odezněly do několika dnů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme