Prodloužení nouzového stavu? Opozice chce, aby jim Babiš vyjmenoval rozumná opatření opřená o data

Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan požádal za koalici STAN a Pirátů premiéra Andreje Babiše (ANO), aby odpoledne předložil přehled opatření proti epidemii covidu-19, na která vládě nestačí projednávaný pandemický zákon. Předseda ODS Petr Fiala pak uvedl, že pokud kabinet představí rozumná a vymahatelná opatření postavená na datech, jsou připraveni vládě podat ruku. Babiš hodlá žádat opozici o souhlas s pokračováním nouzového stavu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Pirátů Ivan Bartoš | Foto: Pirátská strana | Zdroj: Flickr | CC BY-SA 2.0,©

Rakušan uvedl, že za STAN a Piráty požádal premiéra, aby na schůzce předložil přehled opatření, která nejsou podle vlády možná v režimu pandemického zákona.

„Zároveň chceme podrobný přehled plánovaných opatření, zdůvodnění, proč se o nouzovém stavu nemluvilo včera na schůzce zástupců všech stran s vládou,“ doplnil ve středu.

Situace je extrémně vážná, řekl Babiš po jednání vlády. Chce prodloužení nouzového stavu

Číst článek

Premiér Andrej Babiš ráno nechtěl specifikovat, jaká opatření večer vláda přijme. Návrhy připraví ministerstvo zdravotnictví, podle předsedy vlády by se mohla pravidla blížit těm z loňského jara. Rakušan uvedl, že STAN a Piráti budou dál prosazovat povinné a plošné testování ve firmách a další opatření, která navrhovali na úterní schůzce s ministry.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš považuje za klíčové, aby kabinet vyslyšel návrhy, které by pomohly zmírnit krizi a ulevily lidem i firmám.

„Naším hlavním požadavkem je spuštění masového testování v podnicích a jeho finanční podpora ze strany státu, k čemuž jsme ve svém plánu Za pět dvanáct vyzývali vládu již před dvěma týdny,“ sdělil Bartoš.

Babiš po ranním jednání vlády řekl, že extrémně vážná situace v Česku vyžaduje opatření, která lze vyhlásit jen za trvání nouzového stavu. Ten má podle rozhodnutí poslanců skončit sobotou a navázat na něj měl režim podle pandemického zákona.

Česko má za úterý 15 672 případů covidu, nejvíc od 6. ledna. Reprodukční číslo zůstává 1,18

Číst článek

„Za pandemický zákon bojujeme i proto, aby se opatření mohla dělat i bez nouzového stavu. Jsme připraveni vládě podat ruku, pokud představí opatření, která jsou rozumná, vymahatelná a postavená na datech,“ sdělil šéf ODS Petr Fiala.

Také on připomněl, že na úterní schůzce vlády s opozicí se o nouzovém stavu nemluvilo. „Jedním dechem dodávám, že vláda musí okamžitě začít řešit, co bude dál. Musíme mít plán, jak po skončení omezení otevřeme školy s funkčním modelem testování, jak navýšíme kapacity testování a trasování,“ uvedl. Nutné je i připravit pravidla pro velké firmy a hlavně řešit očkování, doplnil.

O opatřeních k lepšímu zvládání pandemie jsou připraveni jednat i lidovci. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka uvedl, že s Babišem dopoledne telefonicky hovořil. „Situace je velmi vážná, jsme připraveni jednat a pomoci našimi návrhy dalších konkrétních opatření, která povedou lepšímu zvládání pandemie,“ uvedl.

SPD proti, KSČM bude jednat

Naopak SPD delší trvání nouzového stavu odmítá. „Jelikož se ukazuje, že stávající politika vlády ohledně opatření nikam nevede. Vláda musí zacílit na rizikové skupiny obyvatel a ostatní nechat žít a pracovat při základních opatřeních,“ míní SPD.

Komunisté se budou podle předsedy Vojtěcha Filipa o dalším postupu radit na jednání širšího vedení, které svolá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme