Operace se znovu odkládají. Nemocnice nesmí od čtvrtka přijímat pacienty na plánovanou péči

Nemocnice nesmí podle středečního mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví od čtvrtka 31. prosince přijímat pacienty na plánovanou odložitelnou péči. Musí také navyšovat kapacity pro pacienty s covidem-19. Poskytovatelé následné a dlouhodobé péče mají podle opatření uvolňovat lůžka, aby bylo možné pacienty z akutních lůžek předkládat na oddělení následné péče.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 20:13 30. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování proti covidu vakcínou firem Pfizer a BioNTech | Foto: Frank Augstein | Zdroj: Reuters

„Vzhledem k tomu, že roste počet hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19, vydalo ministerstvo zdravotnictví mimořádné opatření s platností od 31. prosince, kterým nařídilo odložení takových zákroků, u nichž je to možné, aniž by to mělo výrazný vliv na zdravotní stav pacientů,“ uvedla pro Radiožurnál mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) předtím uvedl, že růst počtu hospitalizovaných považuje za závažnější problém než růst počtu nakažených.

V Česku přibylo 16 329 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvíc od začátku pandemie

Číst článek

V úterý se v nemocnicích léčilo nejvíc pacientů s covidem-19 za poslední měsíc. Z 5712 hospitalizovaných bylo 826 ve vážném stavu. Od 26. prosince jich přibylo přes 1000. Rozhodující bude podle Blatného první týden v lednu.

Podobné nařízení dopadlo na zdravotnická zařízení už na jaře, omezit péči měla znovu od 22. prosince. Tehdy ale bylo opatření mírnější. Nemocnice neakutní plánovanou péči musely jen omezit, nové opatření nařizuje její „okamžité zastavení“.

„Tímto opatřením není dotčena kapacita zdravotnického systému určená pro poskytování neodkladné péče, u které by jejím neposkytnutím hrozilo bezprostřední ohrožení života, náhlá smrt, vážné ohrožení zdraví nebo vážné zhoršení zdravotního stavu,“ píše se v dokumentu.

Podle dat o kapacitě nemocnic ze středečního odpoledne je v nemocnicích zhruba 21 500 lůžek s možností podávat pacientovi kyslík a asi 30 procent z nich je neobsazených. Pro pacienty nakažené covidem jich je volných 794, před týdnem jich bylo 1075.

Lůžek intenzivní péče je přes 3800, neobsazených je čtvrtina. Z více než 900 volných lůžek je pro covidové pacienty určeno 263, před týdnem bylo neobsazených 306. Umělých plicních ventilátorů je k dispozici ve všech nemocnicích téměř 2100, neobsazených je 43 procent, což je o tři procenta méně než před týdnem.

Většina nakažených novým typem koronaviru má lehký průběh nemoci a nepotřebuje pobyt v nemocnici. V případě nakažených seniorů je ale hospitalizace nutná skoro u třetiny. V úterý bylo nových případů odhaleno zatím nejvíc za jediný den, pozitivně vyšlo více než 16 tisíc testů.

Vyšší počty podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové ještě nesouvisí s Vánocemi a případnými rodinnými návštěvami, řekla v České televizi.

Přijatá přísnější opatření zavedená 27. prosince se podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška zatím nemohla projevit a šíření nákazy zpomalit. V České televizi řekl, že se dá zlepšení očekávat až kolem 8. ledna.

jbi, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme