Koronavirus se od dělníků v Praze rozšířil do pěti krajů. Hygienička popsala, jak se Českem šíří covid-19

Praha zůstává jednou z rizikových oblastí šíření koronaviru v Česku. Každý den se v hlavním městě objeví na 15 až 20 nových případů. Hygienici pak musí pátrat po lidech, kteří byli v kontaktu s nakaženými a kteří mohou být rovněž v ohrožení. Takovým případem bylo třeba ohnisko na stavbě v Praze 4, odkud se nákaza rozšířila i do dalších krajů, jak ve čtvrtek popsala pověřená hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ohnisko koronaviru na stavbě v Praze 4 a jeho šíření do dalších krajů

Ohnisko koronaviru na stavbě v Praze 4 a jeho šíření do dalších krajů | Zdroj: HS HMP, CFA

Na stavbě v Praze 4 působí přes 40 firem, které zaměstnávají lidi z různých částí Česka. Koronavirus, který se tam objevil, se tak dostal až za hranice metropole. „Stavba se stala zdrojem rozšíření případů do jiných krajů,“ uvedla Rážová.

Roušky od července nebudou povinné po celém Česku, zůstanou jen v rizikových oblastech

Číst článek

Nákaza se roznesla i do dalších pěti krajů – Středočeského, Olomouckého, Zlínského a Královéhradeckého, jak ukazuje schéma šíření nákazy. Nemoc covid-19 dostalo celkem 56 lidí. Všechny museli hygienici najít.

„Na levé straně máte zaměstnance stavby a vidíme, kam se to šířilo. A jaké další činnosti musely být všemi pracovníky zmíněných krajských hygienických stanic vykonávány,“ doplnila pověřená hlavní hygienička.

Schéma šíření - jak se šířil koronavirus ze stavby v Praze 4 i do dalších krajů republiky | Zdroj: CFA

Hokejový zápas

Dalším ohniskem nákazy byl začátkem června amatérský hokejový zápas v letňanské aréně.

Na kolena koronavirus Čechy nesrazil, říká sociolog. Vláda ale ‚pozapomněla‘ na domácnosti

Číst článek

„Nastává detektivní práce hygienické stanice hlavního města Prahy, jaké další kontakty dotyčný jedinec měl, kdy měl první příznaky, s kým se setkal. Znamená to práci na minimálně 100 dalších kontaktů,“ přiblížila Rážová postup hygieniků.

V tomto případě se nakazily na dvě desítky lidí. „Máme celkem 21 pozitivních případů, a to 15 účastníků zápasu a k tomu dalších šest kontaktů – z rodiny, na tréninku a na oslavě narozenin,“ upřesnila.

Všichni jsou podle ní v karanténě. „Lidé se nacházejí v dobrých zdravotních stavech, nikdo si nevyžádal hospitalizaci,“ doplnila. Zároveň se musela hokejová hala vydezinfikovat.

Komunitní šíření

Nové případy covidu-19 jsou podle Rážové v každé městské části Prahy.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že jde o komunitní šíření: „Praha je typický příklad, kde probíhá komunitní šíření nemoci. Není to otázka jednoho ohniska. V každé městské části se vyskytují nové případy, je to velmi roztříštěno.“

Hlubuček: Rada trvala sedm hodin v uzavřené místnosti, riziko je vysoké. Roušky jsme neměli pořád

Číst článek

V metropoli je podle něj 15 nebo 20 potvrzených případů denně. Více případů se podle ní v posledních dvou týdnech objevilo v Praze 4 až 6, Praze 8 až 10 a Praze 13.

Podle dat pražských hygieniků bylo do středečních 18.00 v hlavním městě 2248 pozitivně testovaných.

Hlavního města se tak možná nebude týkat rozvolnění pravidel ohledně nošení roušek. Zatímco lidé po celém Česku je budou moct od 1. července sundat, Pražané je budou muset jako ochranu úst a nosu pravděpodobně dál snášet. Stejně jako lidé v okrese Karviná.

Ministr Vojtěch apeloval, aby se lidé i nadále vyhýbali místům se zvýšenou koncentrací osob, dodržovali hygienu rukou, a pokud se necítí zdravotně dobře, aby zůstali doma a vyhledali pomoc lékaře či se obrátili na příslušnou krajskou hygienickou stanici.

„S rozvolněnými opatřeními se všichni rádi setkáváme s bližními a přáteli. Měli bychom si ale uvědomovat, že virus je stále tady. A měli bychom být stále obezřetní. Pokud se necítíme zdravotně dobře, tak bychom takové akce neměli navštěvovat,“ varovala Rážová.

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme