Jedna dávka vakcíny už k bezinfekčnosti nestačí. Neočkování musí v práci předložit po dovolené test

Česko má od pátku nová pravidla ohledně prokázání bezinfekčnosti na covid-19, které je třeba pro návštěvu některých služeb nebo hromadných akcí. A lidé, kteří neprodělali covid-19 v posledním půl roce nebo nemají dokončené očkování, musí od pátku při návratu ze zahraniční dovolené předložit v zaměstnání negativní test.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antigenní tyčinkový test na Covid.

Lidé mají nárok na čtyři antigenní testy a dva PCR testy měsíčně zdarma (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pokud lidé přijedou ze zemí s vysokou mírou rizika podle mapy cestovatele zveřejňované ministerstvem zahraničních věcí, nesmí je zaměstnavatel pustit bez negativního testu na pracoviště.

Co nás čeká v létě? Dušek představil tři scénáře, nejhorší počítá se 40 tisíci nakaženými za srpen

Číst článek

Ze zemí s mírným nebo středním rizikem může do práce s respirátorem, který musí nosit až do výsledku testu. Kritici opatření ale namítají, že zaměstnavatel nemá právo kontrolovat, kde zaměstnanec tráví dovolenou.

Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek také změnilo pravidla tak, že plně očkovaní lidé se testu ani karanténě nebudou muset podrobit, ať se vrátí z kterékoliv země. Týká se to i zemí s extrémní mírou rizika nákazy covidem-19. Pro ostatní platí pravidla testování nebo i samoizolace v závislosti na tom, z jaké země se vracejí. Všichni cestovatelé pak musí před návratem vyplnit příjezdový formulář. 

Dokončené očkování nastává 14 dní po aplikaci obou dávek vakcíny. V případě jednodávkového schématu je to také dva týdny po očkování.

Bezinfekčnost

Od pátku již také k prokázání bezinfekčnosti na covid-19 nestačí uplynutí 22 dní od první dávky očkování. Nově bude v takovém případě nutné předložit negativní test.

Ze zdravotního pojištění má každý pojištěnec nárok na antigenní test, kterým bezinfekčnost prokáže na tři dny, jednou za sedm dní a měsíčně na dva PCR testy, které platí sedm dní. Vláda podmínky zpřísnila kvůli riziku šíření varianty viru delta, proti které je jedna dávka vakcíny méně účinná.

Prymula: Nechceme jít cestou Británie a úplně to pustit. Apel na osobní odpovědnost by nefungoval

Číst článek

Ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch minulý týden uvedl, že postupně se bude počet testů zdarma snižovat. Za bezinfekční jsou považovaní také lidé až 180 dní po prodělání nákazy.

Vedle mobilní aplikace je nadále možné prokazovat bezinfekčnost také papírovým dokladem, který lidé dostanou přímo při testování či očkování. Certifikát ve formě elektronického dokumentu PDF, který ji potvrzuje, si lidé mohu dál například stáhnout i z Očkovacího portálu občana.

Podle aktuálně platných mimořádných opatření je povinné prokázat bezinfekčnost například při vstupu na hromadné akce v kultuře či sportu, také například při návštěvě divadla nebo využití některých služeb jako jsou ubytování, bazény, kadeřnictví nebo wellness. Prokázat se jí při kontrole by lidé měli také při návštěvě restaurace, provozovatelé ale certifikáty kontrolovat nemusí. Podle ministra Vojtěcha se ale uvažuje o změně.

Celkově bylo v Česku do středy očkováno podle dat ministerstva asi 5,16 milionu lidí, dokončené očkování oběma dávkami zatím nemá asi 3,64 milionu z nich.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme