Prymula: Část pacientů s covidem by se mohla z nemocnic přesunout do hotelů

Část hospitalizovaných pacientů s covidem-19 by se podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) mohla z nemocnic přesunout do hotelů. Šlo by o lidi, kteří nepotřebují zdravotní péči, čekají jen na umístění do sociálních zařízení. Cílem navrhovaného opatření je zvýšit volné kapacity nemocnic pro akutně nemocné s koronavirem. Prymula to ve středu řekl rádiu Impuls. Podle ministerstva zdravotnictví je v Česku hospitalizováno 1387 nakažených.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Prymula | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Přesun do hotelů by se měl týkat dominantně takzvaných sociálních hospitalizací, uvedl ministr Roman Prymula. „Lidí, kteří nepotřebují péči a vlastně jen čekají na umístění do sociálních zařízení,“ vysvětlil.

Žádné uzavření Prahy a dalších měst nebude, uvedl Prymula. Opatření se ale budou zpřísňovat

Číst článek

Přestěhování těchto lidí do hotelů by podle Prymuly neznamenalo jakýkoliv problém s poskytováním péče a vzhledem k malé obsazenosti hotelů by to bylo výhodné pro obě strany.

Ve druhé polovině října může být podle Prymuly takový požadavek na kapacity nemocnic, že bude nutné výrazně omezit výkony, které jsou plánované. „Je tedy logicky lépe, když uvolníme kapacitu s osobami, která tam jsou skutečně ze sociálních důvodů,“ uvedl v rádiu Impuls.

Budování provizorních či polních nemocnic ministr zatím odmítá. „My se snažíme uvolnit dostatečnou kapacitu v rámci stávajících zařízení,“ řekl.

Prymula: V pátek oznámíme zásadnější opatření. Vláda projedná povolání mediků do nemocnic

Číst článek

Na začátku října Prymula uvedl při interpelacích ve Sněmovně, že zhruba dvě pětiny lidí s covidem-19 v nemocnicích nemá skoro žádné klinické příznaky a jejich onemocnění je naprosto nezávažné. V nemocnicích jsou lidé s covidem například kvůli tomu, že nemohou zůstat v zařízeních sociální péče, vyplynulo z Prymulova vyjádření. V těchto zařízeních je totiž podle ministra složité vytvořit takové podmínky, aby nenakazili zdravé klienty.

V Česku je podle údajů ministerstva zdravotnictví 1563 hospitalizovaných s koronavirem, stav 354 z nich je těžký.

Počet nakažených v nemocnicích v posledních týdnech výrazně roste. Od začátku října jich přibylo 359, za celé září zhruba 860.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme