Obavy spojené s rokem 2021: Češi mají strach z další vlny covidu i útoků islamistů v Evropě

Obyvatelé Česka se v nadcházejícím roce nejvíc bojí další vlny koronaviru. Obavy z ní má devět z deseti lidí, jak vyplývá z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas. Od 15. do 18. prosince se ho zúčastnilo přes tisíc respondentů nad 18 let. Na 80 procent z nich se pak bojí toho, že se koronavirem sami nakazí nebo jím onemocní někdo z jejich blízkých.

Průzkum Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sám na Karlově mostě. Prázdné prostory karantény.

Češi se obávají další vlny covidu, ale i útoků islámských teroristů v Evropě (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Agentura Median dělá podobný průzkum každoročně, letos do něj ale kvůli koronaviru přidala celou jednu sekci otázek.

„Právě hrozby související s epidemií covid,“ doplňuje pro Radiožurnál ředitel Medianu, sociolog Přemysl Čech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeho se Češi v roce 2021 obávají? Téma pro Marii Veselou

Další vlny virové nákazy se podle odpovědí obává 89 procent dotazovaných.

„Nejvíc se samozřejmě obávám toho, že přijde další vlna. Už to trvá v podstatě rok a nikdo neví, jak dlouhé to ještě bude,“ potvrzuje výsledky průzkumu oslovený muž z Prahy. „Že se nebudeme moct stýkat s lidmi, se kterými máme dobrý vztahy,“ dodává oslovená žena.

Celkem 80 procent dotázaných se bojí toho, že covidem-19 onemocní oni sami či někdo v jejich rodině, dvě třetiny respondentů pak mají strach ze ztráty práce.

„Lidé se bojí ekonomických dopadů. To znamená, že 82 procent lidí se obává znehodnocení peněz či vysoké inflace. Podobné procento, také 82 procent, se bojí ekonomické recese,“ vyjmenovává sociolog Čech.

Významné jsou podle něj také obavy z odloučení či společenské izolace. „Nárůstu odloučení a společenské izolace se obává celkově 81 procent lidí. Za vážnou hrozbu to považuje 35 procent lidí,“ doplňuje.

Loni obavy ze změn klimatu

Ještě loni vypadaly výsledky průzkumu úplně jinak. V prosinci 2019 měli Češi největší strach ze změny klimatu a nedostatku vody. „Vidíme, že hrozby covidové jsou výrazně vyšší než ty dosavadní hrozby,“ dodává ředitel Medianu.

Třeba obavy z nedostatku pitné vody má oproti minulému roku o 7 % lidí méně. Podle Přemysla Čecha to souvisí i s letošním deštivějším létem. Naopak obavu z úpadku pracovních míst v průmyslu nebo zemědělství mělo letos víc lidí než v roce 2019.

„Tam naopak obavy narostly o 10 procent z 32 procent na 42 procent A je dost důležité, že tyto obavy hodně zastávají ženy,“ podotýká Čech.

Jak bojovat se strachem?

Polovina dotázaných - tedy stejný počet jako loni - se podle průzkumu obává i útoků islámských teroristů v Evropě. A jak se strachem bojovat? Hlavně pozitivním myšlením, radí psycholog Štěpán Vymětal.

„Dovedeme nastavit své vlastní myšlení a emoce nějakým směrem. A když se budeme do budoucna zaměřovat s optimismem, s určitou nadějí, tak nám to pomůže překonat i ty obtíže v současnosti.“

Operace se znovu odkládají. Nemocnice nesmí od čtvrtka přijímat pacienty na plánovanou péči

Číst článek

Psychologický ústav Akademie věd radí dodržovat 3R duševního zdraví.

„Jednak respekt, respektovat vlastní potřeby, respektovat i ty obavy a nejistoty, které máme, respektovat vlastní pocity. Druhým bodem je rozum - určitá zodpovědnost, ochraňovat své blízké, plánovat si budoucnost. A třetím bodem je resilience - zaměřovat se na posilování vlastní odolnosti,“ uzavírá Vymětal.

A to jak v oblasti emocí, tak třeba i v posilování své fyzičky. Lidem to podle psychologa Vymětala pomáhá najít nové cíle a přicházet na jiné myšlenky.

Průzkum se konal 15. až 18. prosince, zapojilo se do něj 1065 respondentů starších 18 let. Statistická odchylka činí +/- 1,5 procentního bodu u postojů, které zastává 5 % respondentů, a až +/- 3,5 procentních bodů u postojů, které zastává 50 % respondentů.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme